Tap Tap to Zoom
- Blade Finish:
- Black
- Handle Finish:
- American Hickory
- Blade Material:
- Drop Forged 1055 Carbon
- Overall Length:
- 22 in
- Blade Length:
- 3.5 in
- Color:
- Black
- Weight:
- 36.5 oz
Code: 24-A2-CS-90RH
MPN: CS-90RH
UPC: 705442000679
Product Info for Cold Steel Rifleman's Hawk Axe
The Cold Steel Hawk Series Rifleman's Axe 90RH has been designed to be the ideal companion for any outdoor adventure. This Axe from Cold Steel is a drop forged axe with a 3 1/2 in. primary edge and 8 1/8 in. hawk, both composed of 1055 Carson steel with a straight grain American hickory handle. The overall length of the Cold Steel Riflemans Hawk Axe is 22 in. This Cold Steel Axe features a factory-honed cutting edge. The Cold Steel Rifle-Man's Hawk Axe has two sticking points on its cutting edge for throwing and throws extremely well. The Cold Steel Rifleman's Hawk has a traditional American hammer-head style butt for hammering stakes.![]()
Specifications for Cold Steel Rifleman's Hawk Axe:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Finish: | Black |
| Handle Finish: | American Hickory |
| Blade Material: | Drop Forged 1055 Carbon |
| Overall Length: | 22 in |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 36.5 oz |
| Handle Material: | American Hickory |
Features of Cold Steel Axe - Riflemans Hawk:
- Factory-honed cutting edge
- Two sticking points on its cutting edge for throwing
- Traditional American hammer-head style butt for hammering stakes
- American Hickory Handle
- American Style Hammer-Head Butt
Package Contents:
- Cold Steel Rifleman's Hawk Axe
- Separate Cor-Ex Sheath Available (#SC90RH)
Cold Steel Rifleman's Hawk Axe Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel Rifleman's Hawk, American Hickory Handle Axe, CS-90RH , MPN: CS-90RH , UPC: 705442000679 , Code: 24-A2-CS-90RH