Tap Tap to Zoom
- General Application:
- Camping
- Blade Finish:
- Grey
- Handle Finish:
- Hickory
- Blade Material:
- 1055 Carbon Steel
- Overall Length:
- 22 in
- Blade Length:
- 5 in
- Color:
- Wood
- Weight:
- 27.6 oz
- Condition:
- New
Code: 24-A2-COSTE945-CS-90AWA
MPN: CS-90AWA
UPC: 705442019145
Product Info for Cold Steel Spontoon Hawk
Today modern made spontoon hawks are extremely rare (outside of the cheapest quality imports) so we decided to remedy the situation with our own models. Available in faux pipe hawk style they feature classic sloping and diamond shaped blades that can be fully sharpened!![]()
Specifications for Cold Steel Spontoon Hawk:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| General Application: | Camping |
| Application: | Camping |
| Blade Finish: | Grey |
| Handle Finish: | Hickory |
| Blade Material: | 1055 Carbon Steel |
| Overall Length: | 22 in |
| Blade Length: | 5 in |
| Color: | Wood |
| Weight: | 27.6 oz |
| Condition: | New |
Features of Cold Steel Spontoon Hawk
- .
Package Contents:
- Cold Steel Spontoon Hawk
Cold Steel Spontoon Hawk Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel Spontoon Hawk, 5in, 1055 Carbon Steel Blade, American Hickory Wood Handle, 22in, CS-90AWA , MPN: CS-90AWA , UPC: 705442019145 , Code: 24-A2-COSTE945-CS-90AWA