Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Info for Cold Steel SR1 Lite Folding Knives
An excellent option for nearly any cutting task, the Cold Steel SR1 Lite Tanto Point Folding Knife with its affordable yet incredibly durable 8Cr13MoV powdered steel blade, will stick with you for a very long time. These from the experts at Cold Steel are some of the most popular designs on the market right now, and due to no longer having to pay "extra" for upgraded G-10 handles, the Cold Steel SR1 Lite Tanto Point Folding Knife is a superb budget option without sacrificing anything in the way of overall performance. In fact, you might just consider it the best bang for your buck. The Cold Steel SR1 Lite Folding Knife has a lengthy blade, so you can get your point across while cutting with a much more powerful tool.![]()
Specifications for Cold Steel SR1 Lite Folding Knives:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Length: | 4 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 9.4 in |
| Handle Material: | Griv-Ex |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 4.8 mm |
| Lock Type: | Tri-Ad |
| Blade Grind: | Flat |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 6.3 oz |
| Opening Method: | Thumb Stud |
| Handle Length: | 5.4 in |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Cold Steel SR1 Lite Folding Knives
Cold Steel SR1 Lite Folding Knives Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel SR1 Lite Folding Knives, 4in, 8Cr13MoV Steel Blade, Black, G-10 Griv-Ex Handle, CS-62K1 , MPN: CS-62K1 , UPC: 705442019572 , Code: 24-KN-COSTE932-CS-62K1
- Cold Steel SR1 Lite Folding Knives, 4in, 8Cr13MoV Steel, Tanto Blade, Black, Griv-Ex Handle, CS-62K1A , MPN: CS-62K1A , UPC: 705442019589 , Code: 24-KN-COSTE932-CS-62K1A
- Cold Steel SR1 Lite Folding Knives, 4in, 8Cr14MoV, Clip Point Blade, Griv-Ex Handle, Blister Packed, 62K1Z , MPN: CS-62K1Z , UPC: 888151033210 , Code: 24-KN-COSTE932-62K1Z