Tap Tap to Zoom
Product Info for Cold Steel Tuff Lite Folding Knives
Tough enough to do the job and light enough to be handy, the Cold Steel Tuff-Lite Folding Knives are there when you need them. The Cold Steel Tuff Lite Knife is perfectly sized to slip into a pocket clip to your waistband or wear around your neck on a lanyard. Offering wide hollow ground 2.5-inch blades, they are mercilessly sharp and can shear through the toughest materials with unexpected ease. And due to their slant point they offer deep penetration and precision cutting potential without appearing aggressive enough to draw unwanted attention. The Cold Steel Mini Tuff-Lite Folders are bred for work and offer a surprisingly good grip due to their superbly engineered handles. Made of Grivory, they offer an enormous strength-to-weight ratio and feature the state of the art Tri-Ad lock, which gives them astonishing muscle for their size. Small and inconspicuous, yet strong and tough enough to prevail in an emergency, the Cold Steel Tuff Light Knife make terrific 247 companions for all walks of life. Ambidextrous Stainless Steel Pocket/Belt Clip. Blade Thickness 2.75mm. Japanese AUS 8A Stainless Steel. Overall Length 6 inches. Weight: 2.5 oz. 3.5-inch Long Grivory Handle.![]()
Specifications for Cold Steel Tuff Lite Folding Knives:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Length: | 2.5 in |
| Closed Length: | 3.5 in |
| Blade Material: | Japanese AUS 8A |
| Knife Application: | Pocket Knife, Folding Blade |
| Overall Length: | 6 in |
| Blade Shape: | Sheepsfoot |
| Handle Material: | Griv-Ex |
| Handle Finish: | Satin |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Blade Thickness: | 2.75 mm |
| Lock Type: | Tri-Ad |
| Weight: | 2.5 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Features of Cold Steel Tuff Lite Folding Knife
- Ambidextrous Pocket/Belt Clip
Package Contents:
- Cold Steel Tuff Lite Folding Knives
Cold Steel Tuff Lite Folding Knives Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel Tuff Lite Folding Knives, Plain, CS-20LT , MPN: CS-20LT , UPC: 705442010005 , Code: 24-KN-TUFFLITE-CS-20LT
- Cold Steel Tuff Lite Folding Knives, Blue/Silver, 6in, CS-20LTB , MPN: CS-20LTB , UPC: 705442016366 , Code: 24-KN-TUFFLITE-CS-20LTB
- Cold Steel Tuff Lite Folding Knives, Green/Silver, 6in, CS-20LTG , MPN: CS-20LTG , UPC: 705442016380 , Code: 24-KN-TUFFLITE-CS-20LTG
- Cold Steel Tuff Lite Tri-Ad Lock 2.50 in Folding Knife, Black Griv-Ex, CS20LTZ , MPN: CS-20LTZ , UPC: 888151033135 , Code: 24-KN-TUFFLITE-CS-20LTZ
- Cold Steel Tuff Lite Folding Knives, Brown/Silver, 6in, CS-20LTF , MPN: CS-20LTF , UPC: 705442016373 , Code: 24-KN-TUFFLITE-CS-20LTF
- Cold Steel Tuff Lite Folding Knives, Serrated, CS-20LTS , MPN: CS-20LTS , UPC: 705442010012 , Code: 24-KN-TUFFLITE-CS-20LTS
- Cold Steel Tuff Lite Folding Knives, 2.5in, Japanese AUS8A SS, Sheepsfoot Blade, Griv-Ex Handle, 20LTFZ , MPN: CS-20LTFZ , UPC: 888151033159 , Code: 24-KN-TUFFLITE-20LTFZ
Cold Steel Tuff Lite Folding Knives Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Cold Steel Tuff Lite Folding Knives, Red/Silver, 6in, CS-20LTR , MPN: CS-20LTR , UPC: 705442016397 , Code: 24-KN-TUFFLITE-CS-20LTR