Tap Tap to Zoom
- Included Accessories:
- Steel Scabbard
- Blade Finish:
- Satin
- Blade Length:
- 36 in
- Handle Finish:
- Satin
- Blade Material:
- 1055 Carbon Steel
- Overall Length:
- 41.5 in
- Handle Length:
- 5.5 in
Code: 24-SJ-1860USCV-CS-88HCS
MPN: CS-88HCS
UPC: 705442006138
Product Info for Cold Steel US 1860 Heavy Cavalry Saber
The Cold Steel U.S. 1860 Heavy Cavalry Saber 88HCS is a great looking sword with a high-quality steel blade that will easily fit in with your already extensive collection. This Sword from Cold Steel is a 1860 Heavy cavalry saber replica with a 36 in blade made from 1055 carbon steel and an overall length of 41 1/2 in. Includes steel scabbard.![]()
Specifications for Cold Steel US 1860 Heavy Cavalry Saber:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Included Accessories: | Steel Scabbard |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Length: | 36 in |
| Handle Finish: | Satin |
| Blade Material: | 1055 Carbon Steel |
| Overall Length: | 41.5 in |
| Handle Length: | 5.5 in |
| Blade Thickness: | 0.33 in |
| Serrated: | Plain |
| Handle Material: | Brass |
| Weight: | 40 oz |
Features of Cold Steel US 1860 Heavy Cavalry 36in. Blade Saber:
- Blade length: 36"
- Overall length: 41 1/2"
- Steel: 1055 Carbon
- Weight: 42.9 oz
- Handle Length: 5 1/2"
Package Contents:
- Cold Steel US 1860 Heavy Cavalry 36in. Blade Saber
- Steel Scabbard
Cold Steel US 1860 Heavy Cavalry Saber Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel US 1860 Heavy Cavalry Saber, 36 in Blade, 1055 Carbon, CS-88HCS , MPN: CS-88HCS , UPC: 705442006138 , Code: 24-SJ-1860USCV-CS-88HCS
Cold Steel US 1860 Heavy Cavalry Saber Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Cold Steel US 1860 Heavy Cavalry 36in. Blade Saber, Left Hand, CS-88HCSL , MPN: CS-88HCSL , UPC: 705442011903 , Code: 24-SJ-1860USCV-CS-88HCSL