Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Colt Night Cobra Revolver, .38 Special +P, 2.1 in barrel
Bobbed hammer revolver geared specifically for self-defense. Based on the latest stainless-steel Cobra design introduced in 2017. Slightly larger than the original Cobra, including an enlarged trigger guard. The trigger is smooth faced and has less curve than the original serrated one. While the original Cobras had their firing pins on the hammer, the new model uses a transfer bar and a frame-mounted firing pin. Also features a redesigned leaf mainspring.![]()
Specifications for Colt Night Cobra Revolver, .38 Special +P, 2.1 in barrel:
| Manufacturer: | Colt |
| Gun Make: | Colt |
| Gun Model: | Colt Night Cobra |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .38 Special +P |
| Barrel Length: | 2.1 in |
| Grip: | Custom Vz G10 |
| Sight Configuration: | Tritium Front, Fixed Notch Rear |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | Transfer Bar |
| Trigger Action: | Double-Action Only (DAO) |
| Production Year: | 2018 - 2019 |
| Weight: | 25 oz |
| Length: | 7.25 in |
| Muzzle Energy: | 211 ft-lbs |
| Magazine Capacity: | 6 Round |
| Muzzle Velocity: | 871 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |
Package Contents:
- Colt Night Cobra Revolver, .38 Special +P, 2.1 in barrel - FRRMPG
Colt Night Cobra Revolver, .38 Special +P, 2.1 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Colt Night Cobra Revolver, .38 Special +P, 2.1 in barrel, stainless steel frame, custom VZ G10 grip, revolving chamber, tritium front, fixed notch rear, 6 round cylinder, Night Cobra-1-FRRMPG , MPN: Night Cobra-1-FRRMPG , Code: 14J-FH2-NC38-NIGHT-COBRA-1-FRRMPG



























