Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Colt's Official Police revolver is based on their larger I-frame, previously used in their New Army revolver. Options included barrel lengths of 4, 5, and 6 inches and a choice of blue or nickel finish. While most of the revolvers were chambered for the .38 Special, Colt also offered it in .22 LR, .32-20, and .41 Long Colt. Their were two production issues; a pre-war and a post-war. The pre-war models had a rounded half-moon front sight, checkered trigger, hammer, and cylinder release, and the old style cylinder retention system. The post-war models had a ramped and serrated front sight, a new shaped hammer with grooves, and the new cylinder retention system.![]()
| Manufacturer: | Colt |
| Gun Make: | Colt |
| Gun Model: | Colt Official Police |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .38 Special |
| Barrel Length: | 6 in |
| Grip: | Checkered Walnut W/Medallion |
| Sight Configuration: | Fixed blade and notch |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | Hammer Block |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Production Year: | 1927 - 1946 |
| Weight: | 36 oz |
| Length: | 10.75 in |
| Muzzle Energy: | 228 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 806 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Blued Finish Steel |
| Magazine Capacity: | 6 Round |





























