Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.24 in
- Serrated:
- Non-Serrated
- Overall Length:
- 7.38 in
- Handle Material:
- Glass Reinforced Nylon
- Handle Color:
- Black
- Blade Finish:
- Black Oxide
- Blade Shape:
- Tanto
Code: VK-KN2-3802K-3802K
MPN: 3802K
UPC: 794023380200
Product Info for CRKT Columbia River LCK + 3.24in Assisted Opening Folding Knife
Blink and youll miss it.![]()
The LCK + Tanto is lightning fast and ready for anything. Surprisingly lightweight and easy to carry for its size, the LCK + Tanto everyday carry folding knife is built around the Assisted Opening innovation for extremely fast deployment speeds. Pack some heat.
Specifications for CRKT Columbia River LCK + 3.24in Assisted Opening Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 3.24 in |
| Closed Length: | 4.16 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Overall Length: | 7.38 in |
| Handle Material: | Glass Reinforced Nylon |
| Handle Color: | Black |
| Blade Finish: | Black Oxide |
| Blade Shape: | Tanto |
| Opening Method: | Flipper |
Features of CRKT Columbia River LCK + 3.24in Assisted Opening Folding Knife
- Assisted Opening: Flipper deploys the blade fast
- Smooth Opening: IKBS ball bearing pivot deploys the blade smooth
- Strong And Lightweight: Glass-reinforced nylon handle is durable and lightweight
- Easy Closing: Liner lock can be easily closed with one hand
- Low Profile: Deep carry clip rides low in the pocket
Package Contents:
- CRKT Columbia River LCK + 3.24in Assisted Opening Folding Knife
CRKT Columbia River LCK + 3.24in Assisted Opening Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- CRKT Columbia River 3802K LCK + Assisted Opening Folding Knife, 3.24in, 8Cr13MoV, Tanto, Glass-Reinforced Nylon, Black, 3802K , MPN: 3802K , UPC: 794023380200 , Code: VK-KN2-3802K-3802K