1 of 2 images
Condor Tool and Knife Polar North Machete
2 of 2 images
Condor Tool and Knife Polar North Machete
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 11.75 in
- Overall Length:
- 18.5 in
- Blade Material:
- 1075 High Carbon Steel
- Additional Features:
- Lanyard Hole
- Color:
- Brown
Code: A93-KN1-CTK20121175HC-CTK2012-1175HC
MPN: CTK2012-11.75HC
UPC: 7417000563436
List: $142.98Save 15%
$121.53
Product Info for Condor Tool and Knife Condor Tool and Polar North Machete 11.75 in 1075HC Steel Fixed Blade Knife
18.5" (46.99cm) overall. 11.75" (29.85cm) blasted satin finish 1075HC steel blade. Walnut handle. Full tang. Lanyard hole. Brown leather belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Condor Tool and Knife Condor Tool and Polar North Machete 11.75 in 1075HC Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Condor Tool and Knife |
| Blade Length: | 11.75 in |
| Overall Length: | 18.5 in |
| Blade Material: | 1075 High Carbon Steel |
| Knife Application: | Machete |
| Weight: | 1.6 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Color: | Brown |
| Length: | 46.99 cm |
Package Contents:
- Condor Tool and Knife Polar North Machete
Condor Tool and Knife Condor Tool and Polar North Machete 11.75 in 1075HC Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Condor Tool and Knife Condor Tool and Polar North Machete 11.75 in Fixed Blade Knife, CTK20121175HC , MPN: CTK2012-11.75HC , UPC: 7417000563436 , Code: A93-KN1-CTK20121175HC-CTK2012-1175HC
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare