Tap Tap to Zoom
Code: 6CU-KN-93E9739A-BHQ-212218
MPN: BHQ-212218
Prices and availability subject to change.
The Snout is an exotic front flipper knife from custom knifemaker Corrie Schoeman. With beautiful Damascus steel and a classy aesthetic, this custom knife exudes premium craftsmanship. And its no wonder with Schoemans extensive knifemaking history!![]()
Comfortably curl your fingers around the handle. Quickly flip it back with the filed flipper. And feel the satisfyingly smooth action of the ball bearings.
| Manufacturer: | Corrie Schoeman Knives |
| Blade Length: | 2.6 in |
| Blade Material: | Damascus |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.75 in |
| Blade Shape: | Wharncliffe |
| Blade Finish: | Damascus |
| Blade Thickness: | 0.13 in |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Handle Color: | Brown |
| Weight: | 3.4 oz |
| Opening Method: | Flipper |
| Hand: | Ambidextrous |
| Handle Length: | 4.15 in |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Brown/Black |
| Application: | Outdoor, Work, Everyday, Casual |
| Style: | Original |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Size: | 6.75 in |
| Age Group: | Adults |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Gender: | Unisex |