Tap Tap to Zoom
Code: 1WC-FCA-CSCT60FM-CC2564
MPN: CC2564
UPC: 898079002564
The T60 is our flagship game camera mount and can be used on numerous different game cameras. The mount collapses for easy carrying and can extend to 48" to provide a firm base. The camera can then be attached to the ball socket rotator and fastened using the provided bolts to ensure the camera stays secure. The camera can then be attached to the T60's removable 6 foot plate with two removable and replaceable ground stakes. The T60 can then be attached to the T60's rotational ball mount to provide a firm base and 360-degree rotation and adjustability. The T60 is excellent for use on game cameras, or to hang a camera off of a rock face. Remove the 6 ft. plate and ball mount and you have a very versatile camera mount that will allow you to mount your camera just about anywhere.![]()
| Manufacturer: | Covert Scouting Cameras |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 10 in |
| Length: | 7.35 in |
| Width: | 6 in |
| Depth/Thickness: | 3 in |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Included Accessories: | None |
| Gender: | Unisex |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Fits All Cameras |
| Camera Compatibility: | Standard Mount |
| Quantity: | 1 |