Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for Crimson Trace Laserguard Pro Laser, 150 Lumen Light
Add a tactical light to a classic laser sight and you get the Crimson Trace Laserguard Pro Combo Laser/Light. Crimson Trace designed these Green Laser Sights to install seamlessly below the barrel of your handgun so it remains easy to draw. The durable CrimsonTrace Laser Guard Instinctive Activation Laser Sight and Light installs quickly and stands up to recoil so it provides reliable repeatability. Use the strobe option to disorient your target or the steady light to search. Choose the compact Crimson Trace Laserguard Pro Tactical Laser/Light for concealed carry or personal/home defense.![]()
Specifications for Crimson Trace Laserguard Pro Laser, 150 Lumen Light:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Color: | Black |
| Laser Output: | 5 mW |
| Maximum Range: | 50 ft |
| Battery Type: | CR2 |
| Battery Life: | 2+ hours |
| Battery Quantity: | 1 |
| Reticle: | Dot |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson M&P 40 Shield, Smith & Wesson M&P 9 |
| Length: | 3 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fabric/Material: | Polymer/Rubber Combination |
| Light Output: | 150 lumens |
| Package Type: | Box |
| Beam Distance: | 50 ft |
| Mount Type: | Trigger Guard Mount |
| Bulb Type: | LED |
Features of Crimson Trace Laserguard Pro Laser, 150 Lumen Light, S&W, CT-LS-LGP:
- Easy to use, integrated laser sight.
- Quick installation with no gunsmithing required.
- Patented Instinctive Activation system activates laser when handgun is held in the natural firing grip.
- Operates in 4 modes: Laser + Light, Laser Only, Light Only, and Laser + Light Strobe.
- Polymer housing with rubber overmold activation pad.
- Fully adjustable for windage and elevation.
- Factory sighted at 50ft.
- Free batteries for life.
- 3 Year Full Warranty.
Package Contents:
- Crimson Trace Laserguard Pro Laser, 150 Lumen Light
- M&P Shield and M&P Shield M2.0 9MM and .40 S&W. Does not fit models with integrated laser.
Crimson Trace Laserguard Pro Laser, 150 Lumen Light Orderable Models
List of Orderable Models
- Crimson Trace Green LaserGuard Pro for S&W Shield w/ 150L Light LL-801G , MPN: 01-5840-1 , UPC: 610242007240 , Code: CT-LS-LGP-LL801G
- DEMO, Crimson Trace Green LaserGuard Pro for S&W Shield w/ 150L Light LL-801G , MPN: 01-5840-1-DEMO , Code: CT-LS-LGP-LL801G-DEMO
- Crimson Trace Laserguard Pro Red Laser/Light Combo for Smith & Wesson M&P Shield LL-801 , MPN: LL-801 , UPC: 610242006663 , Code: CT-LS-LGP-LL-801-EE
Crimson Trace Laserguard Pro Laser, 150 Lumen Light Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Crimson Trace Laserguard Pro Laser Sight/Light for Smith & Wesson M&P Shield w/BladeTech IWB Kydex Holster LL-801-HBT , MPN: LL-801-HBT , UPC: 610242007080 , Code: CT-LS-LGP-LL-801-HBT
- Crimson Trace Green LaserGuard Pro for S&W M&P Shield 9mm, .40 S&W w/ 150L Light, BT Holster LL-801G-HBT , MPN: LL-801G-HBT , UPC: 610242007257 , Code: CT-LS-LGP-LL801GHBT