Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...

- Gun Model:
- Glock 17 Gen 3, Glock 17 Gen 4, Glock 17 Gen 5, Glock 17L Gen 3, Glock 17L Gen 4, Glock 19X, Glock 22 Gen 3, Glock 22 Gen 4, Glock 24 Gen 3, Glock 31 Gen 3, Glock 31 Gen 4, Glock 34 Gen 3, Glock 34 Gen 4, Glock 35 Gen 3, Glock 35 Gen 4, Glock 37 Gen 3, Glock 37 Gen 4, Glock 45
Code: CT-LS-LGLASER-LG-637G
MPN: 01-6730-1
UPC: 610242005475
Product Info for Crimson Trace Glock Gen3 Green Laser Grip
The popular Instinctive Activation feature in Crimson Trace Glock Gen 3 Green Laser Grip grants this Green Laser Grip from Crimson Trace the ability to power on with a simple shooting grip. Crimson Trace Rear Activated Glock Third Generation Grip also fits several firearm models, from full-sized handguns to small pistols. Experience quick and easy installation, by firmly connecting the laser to your weapon; and when finished, simply use the main on-and-off switch to fully shut down the laser. With flexible windage and elevation as well as a four hour run-time, Crimson Trace Glock Gen 3 makes sure that its the grip that meets your tactical needs. Crimson Trace Green Laser Sights, first-rate tactical gear for the battlefield and beyond.![]()
Specifications for Crimson Trace Glock Gen3 Green Laser Grip:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Green |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 532 nm |
| Maximum Range: | 50 ft |
| Attachment Type: | Grip Attachment |
| Battery Type: | CR2016 Lithium |
| Battery Life: | 2+ hours |
| Battery Quantity: | 4 |
| Reticle: | Dot |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Gun Make: | Glock |
| Length: | 3 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fabric/Material: | Polymer/Rubber Combination |
| Included Accessories: | No |
| Condition: | New |
| Model Generation: | 4, 3 |
Features of Crimson Trace Glock Gen 3 Green Laser Grip:
- Instinctive Activation allows the laser to be activated with a normal firing grip
- Master On/Off Switch
- Fully adjustable for windage and elevation
Package Contents:
- Crimson Trace Glock Gen3 Green Laser Grip
Crimson Trace Glock Gen3 Green Laser Grip Orderable Models
List of Orderable Models
Crimson Trace Glock Gen3 Green Laser Grip Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Crimson Trace For Glock Gen 3 Green Laser Grip, Black, Compact-sized Guns LG-639G , MPN: LG-639G-EDEMO , Code: CT-LS-LGLASER-LG-639G-EDEMO-RE-A
- REFURB Crimson Trace For Glock Gen 3 Green Laser Grips, Black, Full-sized Guns , MPN: LG-637G DEMO , Code: CT-LS-LGLASER-LG-637G-DEMO