Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
We've got an AWESOME deal for you!
- Reticle:
- Mildot
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- MOC Coating
- Color:
- Black
- Weight:
- 16.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
Code: CT-RS-EDEK76-01-01510
MPN: 01-01510
UPC: 810048570331
Product Info for Crimson Trace Hardline 4-12x40mm Rifle Scope
This Crimson Trace Hardline 4-12x40 Rifle Scope is a mid-sized glass solution that delivers big when it comes to performance and value for your tactical rifle. These Rifle Scopes bring you the most popular magnification range for both varmint hunters and precision target shooters, and each scope has a non-illuminated Mil Dot reticle to allow for accurate range estimation. The Crimson Trace Hardline 4-12x40 Shockproof Rifle Scope has fully multi-coated lenses to deliver remarkably bright sight pictures in almost any environment. You can use this scope for both in the field and at the range since the scopes have a nitrogen purged tube and fog proof status. The generous 4-12x40 magnification ratio is optimal for medium-to-heavy caliber rifles, and the quick spring-loaded turrets ensure you can adjust the turrets on the fly which is essential when shooting with a variable cartridge. Pick up the Crimson Trace Hardline 4-12x40 Mil Dot Rifle Scope for a durable scope that will deliver impressive results on your next hunt.![]()
Specifications for Crimson Trace Hardline 4-12x40mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 4 - 12 x |
| Reticle: | Mildot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | MOC Coating |
| Field of View, Linear: | 7.9 - 23.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 14.1 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aerospace Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Light Transmission: | 90 % |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Lens Finish: | Fully Multi-Coated |
| Design: | Lightweight |
| Application: | Tactical |
Features of Crimson Trace Hardline 4-12x40mm Rifle Scope
- Exceptional Glass Quality and Light Transmission
- Quick spring-loaded zero reset capped turrets
- Designed with the Tactical Shooter In Mind
- Configures with Trace Ballistic Calculator to get the precise bullet drops for your ammunition and atmospheric conditions
Package Contents:
- Crimson Trace Hardline 4-12x40mm Rifle Scope
- User Guide
- Retcile User Guide
- Lifetime Warranty
Crimson Trace Hardline 4-12x40mm Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Crimson Trace Hardline Rifle Scope, 4-12x40mm, 1in Tube, Second Focal Plane, CT MILDOT Reticle, MOC Coating, Black, 01-01510 , MPN: 01-01510 , UPC: 810048570331 , Code: CT-RS-EDEK76-01-01510
Crimson Trace Hardline 4-12x40mm Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Crimson Trace Hardline Rifle Scope, 4-12x40mm, 1in Tube, Second Focal Plane, CT MILDOT Reticle, MOC Coating, Black, 01-01510 , MPN: 01-01510-DEMO , Code: CT-RS-EDEK76-01-01510-DEMO