Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Green
- Laser Output:
- 5 mW
- Battery Type:
- 1/3N Lithium, 357 Silver Oxide
- Gun Make:
- Walther
- Gun Model:
- Walther PPS M2
- Included Accessories:
- None
- Condition:
- New
Code: CT-LS-LSWPM-LG-482G
MPN: 01-5810-1
UPC: 610242007233
Product Info for Crimson Trace Laserguard Laser Sight for Walther PPS M2
Equip the Crimson Trace Laserguard Laser Sight for Walther PPS M2 on your pistol to experience the utility of these proprietary laser/trigger guard combos. These Green Laser Sights developed by Crimson Trace feature a slim profile that matches your pistol for enhanced concealment and a sleek aesthetic. On the Crimson Trace LG-482 Laserguard for Walther PPS M2, you'll find user adjustable windage and elevation for accurate alignment, and the lithium battery can last for two hours at a time. Activate this attachment from the front to get a powerful laser beam that will greatly increase your target acquisition time while providing a stable aiming point, even in low-light conditions. Each laser sight comes factory sighted at 50 feet. These are incredibly easy to install and will instantly improve your overall shooting experience. Pick up this Crimson Trace Walther PPS M2 Laserguard to polish up your pistol shooting skills today.![]()
Specifications for Crimson Trace Laserguard Laser Sight for Walther PPS M2:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Green |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 532 nm |
| Maximum Range: | 50 ft |
| Battery Type: | 357 Silver Oxide, 1/3N Lithium |
| Battery Life: | 2 hours |
| Battery Quantity: | 1 |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Gun Make: | Walther |
| Gun Model: | Walther PPS M2 |
| Length: | 3 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fabric/Material: | Polymer/Rubber Combination |
| Included Accessories: | None |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Trigger Guard Mount |
Features of Crimson Trace Laserguard Laser Sight for Walther PPS M2:
- Polymer Material
- Front Pressure Activation
- Trigger Guard attachment
- One 1/3N Lithium battery
- User Installed
- User adjustable windage and elevation
- Factory Sighted at 50ft
- Dot Size approximately 0.5in at 50ft
- 3 Year Full Warranty
Package Contents:
- Crimson Trace Laserguard Laser Sight for Walther PPS M2
- PPS M2
Crimson Trace Laserguard Laser Sight for Walther PPS M2 Orderable Models
List of Orderable Models
- Crimson Trace Green Laser for Walther PPS M2, Black LG-482G , MPN: 01-5810-1 , UPC: 610242007233 , Code: CT-LS-LSWPM-LG-482G
Crimson Trace Laserguard Laser Sight for Walther PPS M2 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Crimson Trace Red Laser for Walther PPS M2, Black LG-482 , MPN: 01-5800-1 , UPC: 610242007226 , Code: CT-LS-LSWPM-LG-482
- Crimson Trace Red Laser for Walther PPS M2 with BladeTech IWB Holster, Black LG-482-HBT , MPN: LG-482-HBT , UPC: 610242007615 , Code: CT-LS-LSWPM-LG-482-HBT
- DEMO, Crimson Trace Green Laser for Walther PPS M2, Black LG-482G , MPN: LG-482G-DEMO , Code: CT-LS-LSWPM-LG-482G-DEMO
- Crimson Trace Green Laser for Walther PPS M2 with BladeTech IWB Holster, Black LG-482G-HBT , MPN: LG-482G-HBT , UPC: 610242007646 , Code: CT-LS-LSWPM-LG-482G-HBT