Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Red
- Laser Output:
- 5 mW
- Battery Type:
- 1/3N Lithium, 357 Silver Oxide
- Reticle:
- Dot
- Gun Make:
- Glock
- Gun Model:
- Glock 19, Glock 23, Glock 25
- Condition:
- New
Code: CT-LS-CTGLH-LG-436
MPN: LG-436
UPC: 610242000586
Product Info for Crimson Trace Laserguard for Glock 19/23/25/26/27/28/32/33/36/38/39 LG436
Crimson Trace Laserguard For Glock 19/23/25/26/27/28/32/33/36/38/39 LG436 demonstrates the technological leadership that Crimson Trace is famous for! The Crimson Trace G series laserguards for Glock handguns are the first user installed Glock laser system that meets Crimson Trace's strict standards for performance. The Crimson Trace G series laserguards feature instant activation, proven durability, extended battery life, user adjustability and are fully compatible with popular white light systems.![]()
Specifications for Crimson Trace Laserguard for Glock 19/23/25/26/27/28/32/33/36/38/39 LG436:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Red |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 633 nm |
| Maximum Range: | 50 ft |
| Battery Type: | 1/3N Lithium, 357 Silver Oxide |
| Battery Life: | 2+ hours |
| Battery Quantity: | 2 |
| Reticle: | Dot |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 23, Glock 19, Glock 25 |
| Length: | 3 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fabric/Material: | Polymer/Rubber Combination |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Trigger Guard Mount |
| Adjustability: | Adjustable |
Features of the Crimson Trace Laserguard for Glock Gen 3 and Gen 4 Models
- Laserguard fits both Gen 3 and Gen 4 Glock pistols
Package Contents:
- Crimson Trace Laserguard for Glock 19/23/25/26/27/28/32/33/36/38/39 LG436
- Third Generation 19 23 25 26 27 28 32 33 36 38 39. GEN4 19 23 26 27 32 33. GEN5 19. Does NOT fit 36FGR
Crimson Trace Laserguard for Glock 19/23/25/26/27/28/32/33/36/38/39 LG436 Orderable Models
List of Orderable Models
- Crimson Trace Laserguard Sight, Black - Compact For Glock 19/23/25 and Similar LG436 , MPN: LG-436 , UPC: 610242000586 , Code: CT-LS-CTGLH-LG-436
Crimson Trace Laserguard for Glock 19/23/25/26/27/28/32/33/36/38/39 LG436 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Crimson Trace Laserguard Sight, Black - Compact For Glock 19/23/25 and Similar w/ Holster , MPN: LG-436H , UPC: 610242002535 , Code: CT-LS-CTGLH-LG-436H