Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for Crimson Trace Laser Guard Pro Red Laser and Light
Add a tactical light to a classic laser sight and you get the Crimson Trace Laserguard Pro Combo Red Laser/Light for Springfield Armory XD-S. Crimson Trace designed these Pistol Weapon Lights to install seamlessly below the barrel of your Springfield Armory XD-S so it remains easy to draw. The durable CrimsonTrace Laser Guard Instinctive Activation Springfield Armory XD-S Red Laser Sight and Light installs quickly and stands up to recoil so it provides reliable repeatability. Use the strobe option to disorient your target or the steady light to search. Choose the compact Crimson Trace Laserguard Pro Tactical Red Laser/Light for Springfield Armory XD-S for concealed carry or personal/home defense.![]()
Specifications for Crimson Trace Laser Guard Pro Red Laser and Light:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Light Output: | 150 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR2 |
| Laser Output: | 5 mW |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Springfield Armory XD-S |
| Maximum Range: | 50 ft |
| Beam Distance: | 50 ft |
| Length: | 3 in |
| Weight: | 4 oz |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Gun Make: | Springfield Armory |
| Battery Life: | 2 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 1 |
| Fabric/Material: | Polymer/Rubber Combination |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Trigger Guard Mount |
| Application: | Hunting, Tactical |
Features of Crimson Trace Laserguard Pro Combo Red Laser/Light for Springfield Armory XD-S:
- Easy to use, integrated laser sight.
- Designed to fit the Springfield Armory XD-S
- Quick installation with no gunsmithing required.
- Patented Instinctive Activation system activates laser when handgun is held in the natural firing grip.
- Operates in 4 modes: Laser + Light, Laser Only, Light Only, and Laser + Light Strobe.
- Black polymer housing with rubber overmold activation pad.
- Fully adjustable for windage and elevation.
- Factory sighted at 50ft.
- Master On/Off Switch
- Free batteries for life.
- 3 year full warranty.
Package Contents:
- Crimson Trace Laserguard Pro Red Laser and Light
- XD-S
Crimson Trace Laser Guard Pro Red Laser and Light Orderable Models
List of Orderable Models
- Crimson Trace Laserguard Pro Red Laser and Light, CR2, Springfield, Red, 150 Lumens, Black, LL-802 , MPN: 01-5790-1 , UPC: 610242006670 , Code: CT-LS-LL-801-LL-802-EE
- Crimson Trace Laserguard Pro Red Laser and Light LL-802G, CR2, Springfield, Green, 150 Lumens, Black, LL-802G , MPN: 01-5850-1 , UPC: 610242007288 , Code: CT-LS-LL-801-LL802G
Crimson Trace Laser Guard Pro Red Laser and Light Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Crimson Trace Laserguard Pro for Glock 42, 43, Red, Clam Pack, LL-803-S , MPN: LL-803-S , UPC: 610242006892 , Code: CT-LS-LL-801-LL-803-S
- Crimson Trace Laserguard Pro for Glock Gen 3 and 4, 17/19/22/35/37/38, Green, Clam Pack LL-807G-S , MPN: LL-807G-S , UPC: 610242008322 , Code: CT-LS-LL-801-LL-807G-S
- Crimson Trace Laserguard Pro for Glock 43 with BladeTech IWB Holster, Red, Clam Pack, LL-803-HBT-G43-S , MPN: LL-803-HBT-G43-S , UPC: 610242007134 , Code: CT-LS-LL-801-LL-803-HBT-G43-S
- Crimson Trace Laserguard Pro Laser Sight/Light for Springfield Armory XD-S w/BladeTech IWB Kydex Holster LL-802-HBT , MPN: LL-802-HBT , UPC: 610242007103 , Code: CT-LS-LL-801-LL-802-HBT
- USED Crimson Trace Laserguard Pro Red Laser and Light, CR2, Springfield, Red, 150 Lumens, Black, LL-802, EDEMO1, Condition Parts Only/Salvage, Wrong Product , MPN: LL-802-EDEMO1 , Code: CT-LS-LL-801-LL-802-EE-EDEMO-WP-F
- Crimson Trace Laserguard Pro for Glock Gen 3 and 4, 26/27/29/30/33/36/39, Green, Clam Pack LL-810G-S , MPN: LL-810G-S , UPC: 610242008438 , Code: CT-LS-LL-801-LL-810G-S
- Crimson Trace Laserguard Pro for Glock Gen 3 and 4, 17/19/22/35/37/38, Red, Clam Pack LL-807-S , MPN: LL-807-S , UPC: 610242008292 , Code: CT-LS-LL-801-LL-807-S
- Crimson Trace Laserguard Pro for Glock Gen 3 and 4, 26/27/29/30/33/36/39, Red, Clam Pack LL-810-S , MPN: LL-810-S , UPC: 610242008391 , Code: CT-LS-LL-801-LL-810-S
- Crimson Trace Laserguard Pro for Glock 42, 43, Green, Clam Pack, LL-803G-S , MPN: LL-803G-S , UPC: 610242007349 , Code: CT-LS-LL-801-LL-803G-S
- Crimson Trace Green LaserGuard Pro for Springfield Armory XD-S w/ 150L Light, BT Holster LL-802G-HBT , MPN: LL-802G-HBT , UPC: 610242007295 , Code: CT-LS-LL-801-LL802GHBT
- Crimson Trace Laserguard Pro for Glock 43 with BladeTech IWB Holster, Green, Clam Pack, LL-803G-HBT-G43-S , MPN: LL-803G-HBT-G43-S , UPC: 610242007356 , Code: CT-LS-LL-801-LL-803G-HBT-G43-S