Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Red
- Laser Output:
- 5 mW
- Reticle:
- Dot
- Gun Make:
- SIG Sauer
- Gun Model:
- SIG Sauer P228, SIG Sauer P229
- Condition:
- New
Code: CT-LS-LG-429M
MPN: LG-429-M
UPC: 610242000883
Product Info for Crimson Trace LG-429M Mil-Std, Front Activation Lasergrip for Sig P228/P229
Crimson Trace LG-429M Mil-Std, Front Activation Lasergrip for Sig P228/P229 brings military standard enhancements to your firearm. LG-429M from Crimson Trace is a front activation laser with a durable hard-polymer, for an excellent grip while wearing gloves or shooting bare-handed. The LG 429M Lasergrips are tested per MIL-STD 810 and can withstand constant use in salt-water operations. The instinctive activation will allow you to use the same shooting grip, and the smaller diode housing allows for greater holster compatibility for your SIG P228 or SIG P229 with laser sight. Be sure to see the full line of Crimson Trace laser sights for more precision lasers for your favorite firearms.![]()
Specifications for Crimson Trace LG-429M Mil-Std, Front Activation Lasergrip for Sig P228/P229:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Red |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 532 nm |
| Maximum Range: | 50 ft |
| Reticle: | Dot |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer P228, SIG Sauer P229 |
| Length: | 3 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fabric/Material: | Polymer/Rubber Combination |
| Condition: | New |
Features of Crimson-Trace LG-429 M Laser Sight:
- Military Standard 810 tested for waterproofing and salt water exposure
- Instinctive front activation for turning on the laser using a natural grip
- Red laser dot is very visible on the target
Package Contents:
- Crimson Trace LG-429M Mil-Std, Front Activation Lasergrip for Sig P228/P229
- P228 / P229 (MIL STD 810G)
Crimson Trace LG-429M Mil-Std, Front Activation Lasergrip for Sig P228/P229 Orderable Models
List of Orderable Models
- Crimson Trace Front Activation Lasergrip for Sig P228/P229 LG-429M , MPN: LG-429-M , UPC: 610242000883 , Code: CT-LS-LG-429M