Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.68 in
- Blade Material:
- D2
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Spear Point
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Stonewash
- Handle Color:
- Black
Code: VK-KN-27608-2908
MPN: 2908
UPC: 794023290806
Product Info for CRKT Inazuma No Ken 3.68in Folding Knife
Strikes like lightning.![]()
Knifemaker James Williams longstanding history and knowledge of hand-to-hand combat sets the bar for his tactical knife creations-and the Inazuma No Ken is no exception to the rule. Inspired by the Otanashi noh Ken and the Hissatsu Folder, James brings us another Japanese-inspired knife with a name that translates to ''lightning sword.'' Merging three remarkable innovations-Ken Onions Assisted Opening and Flavio Ikomas IKBS Ball Bearing Pivot System and Deadbolt lock-stand back as it quickly and smoothly deploys, locking into place to withstand even the toughest jobs. Youll see soon enough how its rightfully earned its namesake.
Specifications for CRKT Inazuma No Ken 3.68in Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 3.68 in |
| Closed Length: | 4.91 in |
| Blade Material: | D2 |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 8.63 in |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Handle Color: | Black |
Features of CRKT Inazuma No Ken 3.68in Folding Knife
- Strong And Simple: Deadbolt lock provides incredible strength and it's easy to use
- Assisted Opening: Flipper deploys the blade fast
- Smooth Opening: IKBS ball bearing pivot deploys the blade smooth
- Superior Performance: D2 blade steel for excellent edge retention
- Exceptional Grip: G10 handle provides grip in all conditions
- Low Profile: Deep carry clip rides low in the pocket
Package Contents:
- CRKT Inazuma No Ken 3.68in Folding Knife
CRKT Inazuma No Ken 3.68in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- CRKT Inazuma No Ken Deadbolt Folding Knife, 3.64in, D2 Tool Steel Blade, Spear Point Blade, Aluminum Handle Black, 2908 , MPN: 2908 , UPC: 794023290806 , Code: VK-KN-27608-2908