Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.18 in
- Serrated:
- Plain
- Overall Length:
- 7.31 in
- Handle Material:
- G10
- Handle Color:
- Black
- Blade Finish:
- Satin
- Blade Shape:
- Drop Point
- Package Type:
- Box
Code: VK-KN2-ENDRSR-1105K
MPN: 1105K
UPC: 794023110517
Product Info for CRKT Endorser 3.18in Assisted Opening Folding Knife
The CRKT Endorser Folding Knife is built around some of the most long-proven principles of knife-making, resulting in a solid, no-nonsense design that you'll be able to rely on time and again. This folder sports a utility driven, drop-point blade shape, combined with a progressively designed handle with finger grooves and a slight palm swell. The handles of the CRKT Endorser Knife are made of G10, with blackened stainless steel liners. The patented Fire Safe thumb-stud opener secures the blade at the ready for when it's needed, and the patented OutBurst assisted opening system makes blade opening quick. The CRKT Endorser employs a locking-liner for effective lock up and it's also easy to close when needed. The CRKT Endorser Folding Knife doesn't need any hard sell to stand out - this is one blade that can endorse itself.![]()
Specifications for CRKT Endorser 3.18in Assisted Opening Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 3.18 in |
| Closed Length: | 4.17 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7.31 in |
| Handle Material: | G10 |
| Handle Color: | Black |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Package Type: | Box |
Features of CRKT Endorser 3.18in Assisted Opening Folding Knife
- Fast Opening: Outburst assisted opening deploys the blade fast
- Safe And Secure: Safety integrated thumbstud prevents accidental opening
- Enhanced Protection: Black coating improves corrosion resistance
- Designed by Matthew Lerch
- Lifetime Warranty
Package Contents:
- CRKT Endorser 3.18in Assisted Opening Folding Knife
CRKT Endorser 3.18in Assisted Opening Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- CRKT Endorser Assisted Opening Folding Knife, 3.18in, 8Cr13MoV, Drop Point, Black G10 Handle, 1105K , MPN: 1105K , UPC: 794023110517 , Code: VK-KN2-ENDRSR-1105K
CRKT Endorser 3.18in Assisted Opening Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CRKT Endorser Folding Knife, Satin Blade and Black Handle 1105 , MPN: 1105 , UPC: 794023110500 , Code: VK-KN2-ENDRSR-1105