Tap Tap to Zoom
New Product
- Blade Length:
- 3.5 in
- Blade Material:
- Bohler M390 Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Titanium
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Gray
- Hand:
- Right
Code: VK-KN-8C42B63A-K253TM390
MPN: K253TM390
Product Info for CRKT Facet Rivet 3.5in Folding Knife
Minimalism with a hint of extravagance.![]()
The Facet Rivet is one of two premium limited editions of Ken Onions classic and understated Facet folding knife. Made in Italy, it combines the timeless design of Kens original custom with upgraded materials over the previous CRKT version and a laser-engraved rivet pattern on the titanium handle for a knife that will draw just a little more attention.
Specifications for CRKT Facet Rivet 3.5in Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4.32 in |
| Blade Material: | Bohler M390 Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7.75 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Titanium |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Gray |
| Hand: | Right |
| Fit: | Regular |
Features of CRKT Facet Rivet 3.5in Folding Knife
- Well Built: Made in Italy
- Premium Materials: Bhler M390 blade steel for superior cutting performance
- Fast Opening: Flipper deploys the blade fast
- Strong and Lightweight: Titanium handle combines strength with minimal weight
- Custom Stylings: Unique laser engraved pattern
- Easy Closing: Liner lock can be easily closed with one hand
- Low Profile: deep carry clip rides low in the pocket
Package Contents:
- CRKT Facet Rivet 3.5in Folding Knife
CRKT Facet Rivet 3.5in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- CRKT Facet Rivet Folding Knife, 3.5in, M390, Drop Point Blade, Titanium Handle, K253TM390 , MPN: K253TM390 , Code: VK-KN-8C42B63A-K253TM390