Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.125 in
- Blade Material:
- 8Cr13MoV
- Serrated:
- Plain
- Included Accessories:
- 1 Position Clip
- Handle Material:
- Glass Reinforced Nylon
- Handle Finish:
- Satin
- Blade Finish:
- EDP
- Handle Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Hand:
- Ambidextrous
Code: VK-KN-M16EDC-M16-01KZ
MPN: M16-01KZ
UPC: 794023160178
Product Info for CRKT M16-01 Carson EDC Tactical Folding Knife
CRKT M16-01 Carson EDC Nylon Handle Folding Knife is an affordable work knife that you can put to hard use without feeling guilty, and that won't break your heart if you leave it on a job site or drop it in the river. This CRKT knife features textured glass filled nylon scales and a dual stainless steel liner InterFrame handle build, assembled with glass filled nylon back spacers and Torx; fasteners for amazingly rigid performance. The blade of the knife is 8CR15MoV high-carbon stainless steel, which gives an ideal combination of toughness and edge-holding ability in a work knife, and also allows easy field-sharpening. The Columbia River M16-01 Everyday Carry Spear Point Knife uses our popular spear point slim profile blade with a razor-sharp plain edge, ideal for fine cutting and carving tasks. Of course, it features the Carson Flipper, which speeds opening of the blade and acts as a blade guard when the blade is open. CRKT has even equipped the knife with the patented AutoLAWKS knife safety, which automatically actuates when the blades are open, making these folders into virtual fixed blades when locked. Add to these features the standard removable stainless steel clothing/gear clip, plus the CRKT limited lifetime warranty, and the Columbia River Knife & Tool M1601 Carson EDC Plain Edge Folder Knife becomes a great work knife value.![]()
Specifications for CRKT M16-01 Carson EDC Tactical Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 3.125 in |
| Closed Length: | 4 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Designer: | Kit Carson |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 4.75 in |
| Included Accessories: | 1 Position Clip |
| Handle Material: | Glass Reinforced Nylon |
| Handle Finish: | Satin |
| Blade Finish: | EDP |
| Blade Thickness: | 0.121 in |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 2.3 oz |
| Package Type: | Box |
| Hand: | Ambidextrous |
Features of Columbia River Knife M1601 Every Day Carry Kit Carson Folder Knife:
- Compact, lightweight EDC knife by CRKT and Kit Carson
- Textured, glass-filled nylon scales with an InterFrame build
- High carbon 8Cr15MoV stainless steel blade in a spear point shape with a Razor-Sharp plain edge
- Carson Flipper speeds opening and closing and acts as a blade guard when open
- Patented AutoLAWKS blade safety mechanism keeps the knife firmly deployed for tough jobs
- Removable single position stainless steel clothing/gear clip
Package Contents:
- CRKT M16-01 Carson EDC Nylon Handle Folding Knife
CRKT M16-01 Carson EDC Tactical Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- CRKT M16-01 Carson Spear Point Nylon Handle Folding Knife, EDP Black Blade M16-01KZ , MPN: M16-01KZ , UPC: 794023160178 , Code: VK-KN-M16EDC-M16-01KZ
CRKT M16-01 Carson EDC Tactical Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CRKT M16 EDC Folding Knife,3in 8CR15MoV, Black Zytel Handle,Plain w/9 LED Head Lamp,Clam Pack CRM16-01KSHC , MPN: M16-01KSHC , UPC: 794023004052 , Code: VK-KN-M16EDC-CRM16-01KSHC
- CRKT M16-01 Carson EDC Nylon Handle Folding Knife, Bead-Blast Blade M16-01Z , MPN: M16-01Z , UPC: 794023160154 , Code: VK-KN-M16EDC-M16-01Z