Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3 in
- Blade Material:
- 1.4116 Steel
- Serrated:
- Serrated
- Blade Shape:
- Tanto
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- EDP
- Handle Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Hand:
- Ambidextrous
Code: VK-KN-M1610-M16-10KZ
MPN: M16-10KZ
UPC: 794023161069
Product Info for CRKT M16-10KZ 3in Folding Knife w/Triple Point Serrations
CRKT Carson M16 EDC Tanto Folding Knife is a tough, affordable folding knife that works great as an everyday carry knife. This CRKT knife features a handle with textured, glass filled nylon scales and a dual 2CR13 stainless steel liner InterFrame design. Lubrous washers at the blade pivot and an adjustable pivot screw allow for perfect blade action. The blade is made from 8CR15MoV high-carbon stainless steel, which gives an ideal combination of toughness and edge-holding ability in a work knife, and also allows easy field-sharpening. The Columbia River Everyday Carry Tanto Combo Edge Knife features a hollow grind Tanto-style blade with combined razor-sharp and Triple-Point serrated edges, creating maximum blade strength and the ability to saw through cord, webbing, nets or vegetation quickly. CRKT has equipped the knife with a black frame and hardware for a non-reflective tactical look. Of course, it features the Carson Flipper, which speeds opening of the blade and acts as a blade guard when the blade is open, and the patented AutoLAWKS blade safety mechanism keeps the blade firmly open when in use. Add to these features the standard removable stainless steel clothing/gear clip, plus the CRKT limited lifetime warranty, and you have one of the truly great knife values of our time in the Columbia River Knife & Tool Nylon Handle Tanto Folder Knife.![]()
Specifications for CRKT M16-10KZ 3in Folding Knife w/Triple Point Serrations:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 3 in |
| Closed Length: | 4 in |
| Blade Material: | 1.4116 Steel |
| Designer: | Kit Carson |
| Serrated: | Serrated |
| Overall Length: | 4.75 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | EDP |
| Handle Color: | Black |
| Package Type: | Box |
| Hand: | Ambidextrous |
Features of CRKT M16-10KZ 3in Folding Knife w/Triple Point Serrations
- Safe And Secure: Automated liner safety provides extra layer of lock security
- Cutting Power: Triple Point serrations cut fibrous materials with ease
- Enhanced Protection: Black coating improves corrosion resistance
- Designed by Kit Carson
- Lifetime Warranty
Package Contents:
- CRKT M16-10KZ 3in Folding Knife w/Triple Point Serrations
CRKT M16-10KZ 3in Folding Knife w/Triple Point Serrations Orderable Models
List of Orderable Models
- CRKT M16-10KZ Knife, 3in, 1.4116, Tanto Blade, Black G10 Handle, M16-10KZ , MPN: M16-10KZ , UPC: 794023161069 , Code: VK-KN-M1610-M16-10KZ
CRKT M16-10KZ 3in Folding Knife w/Triple Point Serrations Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CRKT M16-10 Carson EDC Tanto Folding Knife, Triple Point Serrations, Bead-Blast Blade M16-10Z , MPN: M16-10Z , UPC: 794023161038 , Code: VK-KN-M1610-M16-10Z