Tap Tap to Zoom
CRKT M16-13 Carson Southpaw Tanto Folding Knife has been discontinued by CRKT and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Folding Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Columbia River M16 Carson Southpaw Tactical Folding Knife M16-13SFGL offers a combination of Carson M16 Series features requested by military procurement specialists, designed specifically for left-handed users. The dual grind Tanto blade of the CRKT knife were specified because they offer maximum strength, and the open build allows two Carson Flippers to be incorporated, resulting in a true hilt – very rare in folding knives. The blade, frame and hardware of the knife are nonreflective tactical black, and the blade receives a black Tri-Nitride coating for maximum corrosion resistance. Kit Carson's trademark dual checkered thumb studs are standard on the CRKT M-16 Carson Left-Handed Tanto Veff Edge Folder Knife, as is one-hand opening and closing which is quick and smooth. The exclusive patented AutoLAWKS automatic safety mechanism turns the folding knife into a virtual fixed blade automatically, and CRKT has equipped this particular knife with a 3.50" dual grind Tanto blade made from 8Cr14MoV steel and equipped with a razor sharp, Veff serrated combo edge for maximum versatility. Add in a G10 liner, true left-handed operation, and a 4-position pocket clip, and you have a knife southpaw users can rejoice over in the Columbia River Knife and Tool M16 G10 Handle Folding Tanto Knife.![]()
| Knife Type: | Folding |
| Application: | Tactical, utility, left-handed |
| Open Length: | 8.25" |
| Closed Length: | 4.625" |
| Weight: | 4 oz |
| Blade Length: | 3.5" |
| Blade Thickness: | 0.118" |
| Blade Material: | 8Cr14MoV steel |
| Blade Hardness: | 58-59 HRC |
| Blade Finish: | Tri-Nitride black |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Style: | Tanto |
| Blade Edge: | Combo w/ Veff serrations |
| Handle Material: | G10 |
| Liner Material: | 2CR13 |
| Locking Mechanism: | Locking liner |
| Safety Mechanism: | AutoLAWKS |
| Pocket Clip: | Yes, 4-position |
| Additional Features: | Dual Carson Flipper, left handed |