Tap Tap to Zoom
New Product
- Blade Length:
- 3.98 in
- Blade Material:
- 1.4116 Steel
- Serrated:
- Serrated
- Blade Shape:
- Spear Point
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Titanium Nitride
- Handle Color:
- Tan
- Package Type:
- Box
Code: VK-KN-MQQAL-M21-14DSFG
MPN: M21-14DSFG
UPC: 794023001891
Product Info for CRKT M21-14 3.98in Folding Knife
In the process of developing our line of Carson special forces G10 M21 models, it became apparent that there was a demand for these models from coalition forces serving in desert environments. These models have Desert Tan blade and scales.![]()
Specifications for CRKT M21-14 3.98in Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 3.98 in |
| Closed Length: | 5.25 in |
| Blade Material: | 1.4116 Steel |
| Designer: | Kit Carson |
| Serrated: | Serrated |
| Overall Length: | 6.75 in |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Titanium Nitride |
| Handle Color: | Tan |
| Package Type: | Box |
Features of CRKT M21-14 3.98in Folding Knife
- Safe And Secure: Automated liner safety provides extra layer of lock security
- Enhanced Protection: Titanium nitride finish improves corrosion resistance
- Extremely Sharp: Veff Serrations provide superior cutting power of rope and straps
- Designed by Kit Carson
- Lifetime Warranty
Package Contents:
- CRKT M21-14 3.98in Folding Knife
CRKT M21-14 3.98in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- CRKT M21-14 Knife, 3.98in, 1.4116, Spear Point Blade, Tan G10 Handle w/Veff Serrations, M21-14DSFG , MPN: M21-14DSFG , UPC: 794023001891 , Code: VK-KN-MQQAL-M21-14DSFG