Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.99 in
- Blade Material:
- Aus 8
- Serrated:
- Serrated
- Blade Shape:
- Spear Point
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Titanium Nitride
- Handle Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: VK-KN-CR-M21-14SFGC-M21-14SF
MPN: M21-14SF
UPC: 794023211450
Product Info for CRKT M21-14 3.99in Folding Knife
Our aluminum InterFrame build SF folders share a unique design offering a combination of Carson Series features requested by military procurement specialists. The deep-bellied spear point blades were specified because they offer maximum strength. The open build allows two Carson Flippers to be incorporated, resulting in a true hilt - very rare in folding knives.![]()
Specifications for CRKT M21-14 3.99in Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 3.99 in |
| Closed Length: | 5.25 in |
| Blade Material: | Aus 8 |
| Designer: | Kit Carson |
| Serrated: | Serrated |
| Overall Length: | 6.75 in |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Titanium Nitride |
| Handle Color: | Black |
| Package Type: | Box |
Features of CRKT M21-14 3.99in Folding Knife
- Safe And Secure: Automated liner safety provides extra layer of lock security
- Cutting Power: Triple Point Serrations cut fibrous materials with ease
- Strong And Lightweight: Aluminum handle combines strength with minimal weight
- Designed by Kit Carson
- Lifetime Warranty
Package Contents:
- CRKT M21-14 3.99in Folding Knife
CRKT M21-14 3.99in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- CRKT M21-14 Knife, 3.99in, AUS-8, Spear Point Blade, Black G10 Handle w/Triple Point Serrations, M21-14SF , MPN: M21-14SF , UPC: 794023211450 , Code: VK-KN-CR-M21-14SFGC-M21-14SF
CRKT M21-14 3.99in Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CRKT M21 - M21-14SFGC , MPN: M21-14SFGC , UPC: 794023008227 , Code: VK-KN-CR-M21-14SFGC