Tap Tap to Zoom
Read More...
- Blade Length:
- 3.875 in
- Blade Material:
- 8Cr14MoV
- Serrated:
- Plain
- Included Accessories:
- 4 Position Clip
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Titanium Nitride
- Handle Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: VK-KN-M21G10FOLDHD-M21-04G
MPN: M21-04G
UPC: 794023001853
Product Info for CRKT M21 G10 Handle Spear Point Folding Knife
CRKT M21 G10 Handle Folding Knife is a heavy-duty work knife that will get the job done time after time. The swedged and recurved spear point blade of the CRKT knife is made of premium 8Cr14MoV stainless steel with a non-reflective black titanium nitride finish which gives maximum corrosion resistance. The InterFrame build G10 handle of the knife has plenty of reasons to recommend it: the aggressive G10 texture gives unparalleled grip, it is very strong, it is lightweight, and finally, G10 is an insulator with a low specific heat. Therefore, it is cooler to grip in the beating desert sun, and warmer to grip at subfreezing temperatures. The Columbia River M-21 G10 Handle Spear Point Folder Knife also features the very popular "Carson Flipper" blade extension, which aids opening and acts as an additional blade guard. The patented AutoLAWKS automatic knife safety installed in the M21 converts it into a virtual fixed blade when its blade is open and locked. As is standard practice on CRKT folders, lubrous washers at the blade pivot assure velvety-smooth one-hand opening and closing, using Kit Carson's trademark dual checkered thumb studs which also act as a blade stop; each knife also features a removable stainless steel clothing/gear clip. For a work knife with a small size and unbeatable value, choose the Columbia River Knife & Tool M-21 AutoLAWKS G10 Folding Work Knife.![]()
Specifications for CRKT M21 G10 Handle Spear Point Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 3.875 in |
| Closed Length: | 5.375 in |
| Blade Material: | 8Cr14MoV |
| Designer: | Kit Carson |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 9.25 in |
| Included Accessories: | 4 Position Clip |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Titanium Nitride |
| Blade Thickness: | 0.121 in |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Blade Grind: | Hollow |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 5.9 oz |
| Package Type: | Box |
Features of Columbia River M-21 Deep Belly Spear Point Full-Size Folding Knife:
- Tough work knife with a nimble blade and compact size by CRKT and Kit Carson
- Deep-bellied, swedged and recurved spear point blade made from 8Cr14MoV stainless steel
- Non-reflective black titanium nitride finish for maximum corrosion resistance
- InterFrame handle build with G10 scales and stainless steel liner
- Carson Flipper blade extension assists in blade opening and acts as a blade guard
- AutoLAWKS automatic blade safety mechanism keeps blade deployed during tough jobs
- Sturdy locking liner for additional safety
Package Contents:
- CRKT M21 G10 Handle Folding Knife
CRKT M21 G10 Handle Spear Point Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- CRKT M21 G10 Handle Spear Point Folding Knife, Plain Edge M21-04G , MPN: M21-04G , UPC: 794023001853 , Code: VK-KN-M21G10FOLDHD-M21-04G
CRKT M21 G10 Handle Spear Point Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CRKT M21 G10 Handle Spear Point Folding Knife, Veff Combo Edge M21-14G , MPN: M21-14G , UPC: 794023001877 , Code: VK-KN-M21G10FOLDHD-M21-14G