Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Blade Length:
- 3.97 in
- Blade Material:
- 1.4116 Steel
- Serrated:
- Serrated
- Blade Shape:
- Spear Point
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Titanium Nitride
- Handle Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: VK-KN-M21SPECIAL-M21-14SFG
MPN: M21-14SFG
UPC: 794023001884
Product Info for CRKT M21-14 3.97in Folding Knife
CRKT M21 Special Forces Folding Knife is a big-bladed utility knife designed for tactical operations and everyday use. This powerful folding blade Columbia River knife features a unique deep-bellied spear point blade with a sharp partially serrated combo edge that improves the slicing power of the M21. The open build of the Columbia River M21 Special Forces Spear Point Folder Knife allows for the implementation of two "Carson Flipper" deployment mechanisms, which combine to create a true hilt, something you won't find in most other folding knives. CRKT has equipped the knife with a lightweight, ergonomic aluminum handle, complete with dual AutoLAWKS blade locking mechanisms, which hold the blade firmly open for demanding cutting tasks. Special operators demand a special knife: the Columbia River Knife & Tool M21 Special Forces Combo Edge Knife.![]()
Specifications for CRKT M21-14 3.97in Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 3.97 in |
| Closed Length: | 5.25 in |
| Blade Material: | 1.4116 Steel |
| Designer: | Kit Carson |
| Serrated: | Serrated |
| Overall Length: | 6.75 in |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Titanium Nitride |
| Handle Color: | Black |
| Package Type: | Box |
Features of CRKT M21-14 3.97in Folding Knife
- Safe And Secure: Automated liner safety provides extra layer of lock security
- Extremely Sharp: Veff Serrations provide superior cutting power of rope and straps
- Exceptional Grip: G10 handle provides exceptional grip in all conditions
- Designed by Kit Carson
- Lifetime Warranty
Package Contents:
- CRKT M21-14 3.97in Folding Knife
CRKT M21-14 3.97in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- CRKT M21-14 Knife, 3.97in, 1.4116, Spear Point Blade, Black G10 Handle w/Veff Serrations, M21-14SFG , MPN: M21-14SFG , UPC: 794023001884 , Code: VK-KN-M21SPECIAL-M21-14SFG