Tap Tap to Zoom
Unfortunately CRKT Onion Skinner 8in Fixed Blade Knife is not listed by OpticsPlanet.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Fixed Blade Knives, Skinning Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Columbia River Onion Skinner Fixed Knife K700KXP is a premium-grade hunting and skinning knife with five years of hands-on development behind it. This Columbia River knife features a three-quarter tang Bohler K110 stainless steel blade, high hollow-ground and polished to a satin finish with a hardness of HRC 58-60. The scales of the knife are Twin-Fused with a glass filled nylon core and soft textured TPR outside for grip. The CRKT Ken Onion Skinner Plain Edge Fixed Knife includes a custom leather knife sheath that is molded and fitted to grip the scales and lock the knife in position until needed. CRKT has equipped the knife with a thin tip, so no caping knife is needed for detail work. The top of the blade also has a pronounced "camel hump", which allows the hunter to insert the tip under the skin and rock the hand back, which raises the tip up and away from the paunch. The tip has a straight section at an offset angle, making the knife a useful utility and cooking tool around camp, and the short 3.75" blade length has proven perfect for the pencil grip favored by many hunters. Perfected with input from the most skilled hunters and trappers in the field, the Columbia River Knife & Tool Onion Skinner PP/TPR Handle Fixed Blade Knife will serve you well wherever you hunting grounds are.![]()
| Knife Type: | Fixed blade |
| Application: | Hunting, skinning, general |
| Overall Length: | 8" |
| Weight: | 3.7 oz |
| Blade Length: | 3.75" |
| Blade Thickness: | 0.142" |
| Blade Material: | Bohler K110 |
| Blade Hardness: | 58-60 HRC |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Grind: | High hollow |
| Blade Style: | Onion skinner |
| Blade Edge: | Plain |
| Handle Material: | Double injection PP/TPR |
| Sheath Material: | Leather |
| Sheath Weight: | 2.1 oz |
| Included Accessories: | Leather sheath |