Tap Tap to Zoom
Product Info for CRKT Snap 2.55in Folding Knife
One of the most decorated knives of all time is back.![]()
The Snap Lock held the knife world in rapture when it won the Most Innovative Knife Award at the 2004 Blade Show. Were breathing new life into this unique everyday carry folder. If you think that it might be all show and no substance, spend a mere minute with it and youll do a 180 swing yourself.
Specifications for CRKT Snap 2.55in Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 2.55 in |
| Closed Length: | 4.207 in |
| Blade Material: | 420J2 |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 6.25 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Package Type: | Box |
Features of CRKT Snap 2.55in Folding Knife
- Easy to Sharpen: High carbon stainless steel blade takes an edge well
- Innovative Opening: Unique cam action of the snap lock mechanism
- Ultimate Durability: Stainless steel handle withstands hard use
- Quick Release: Lanyard can be quickly released from tool for safety
- Designed by Ed VanHoy
Package Contents:
- CRKT Snap 2.55in Folding Knife
CRKT Snap 2.55in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- CRKT Snap Folding Knife, 2.55in, 420J2, Drop Point Blade, Black Stainless Steel Handle, 5102NK , MPN: 5102NK , UPC: 794023510232 , Code: VK-KN-CR-5102N-5102NK
- CRKT Snap Folding Knife, 2.55in, 420J2, Drop Point Blade, Stainless Steel Handle, 5102N , MPN: 5102N , UPC: 794023510225 , Code: VK-KN-CR-5102N-5102N