Tap Tap to Zoom
Read More...
- Blade Length:
- 2.16 in
- Blade Material:
- 8Cr13MoV
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Stainless Steel
- Blade Finish:
- Stonewash
- Handle Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: VK-KN-SQ-2490KS
MPN: 2490KS
UPC: 794023249002
Product Info for CRKT Squid 2.16in Folding Knife
With the ability to obliterate cutting tasks, the CRKT Squid Folding Pocket Knife is a great way to make sure you are using a top of the line knife that will keep an edge for incredibly long periods of time. The Lucas Burnley-designed CRKT Squid Everyday Carry Knife is compact in stature but packs some heat in the features department. It comes with a frame lock for safety, and friction grooves on the drop-point blade for a secure grip. Be careful where you point it. For an amazing way to easily reduce the time of your cutting chores, choose the Colombia River Knife and Tool Folding Squid Knife.![]()
Specifications for CRKT Squid 2.16in Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 2.16 in |
| Closed Length: | 4.49 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 5.701 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Handle Color: | Black |
| Package Type: | Box |
Features of CRKT Squid 2.16in Folding Knife
- Easy to Sharpen: High carbon stainless steel blade takes an edge well
- Enhanced Protection: Black stonewash is durable and ages well
- Maximum Control: On blade friction grooves for grip
- Low Profile: Pocket clip provides secure carry
- Designed by Lucas Burnley
Package Contents:
- CRKT Squid 2.16in Folding Knife
CRKT Squid 2.16in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- CRKT Squid Thumbstud Folding Knife, 2.16in, 8Cr13MoV Stainless Steel Blade, Drop Point Blade, Black Stainless Steel Handle, 2490KS , MPN: 2490KS , UPC: 794023249002 , Code: VK-KN-SQ-2490KS
CRKT Squid 2.16in Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CRKT Squid Folding Knife with Stainless Steel Blade, Silver 2490 , MPN: 2490 , UPC: 794023249019 , Code: VK-KN-SQ-2490