Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Reticle:
- Duplex
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Color:
- Black
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
Code: 387-RS-CP4032
MPN: CP4032
UPC: 843382000370
Product Info for CenterPoint 4x32mm Rifle Scope
The CenterPoint AR22 Hunting Rifle Scope series includes two models the 3-9x32mm Rimfire and the 4x32mm Rimfire/Airgun scope. Both of these scopes offer big game features in a streamlined package designed for short-range and small-caliber rifles. Not only is the CenterPoint AR22 Hunting Rifle Scope series fogproof shockproof and waterproof it includes a wide variety of features designed to keep you on target. With CenterPoint Pure Advantage multicoated lenses these rifle scopes deliver crystal-clear sight images for improved target acquisition and precision accuracy all in one durable torture-tested package.![]()
Specifications for CenterPoint 4x32mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | CenterPoint |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | Duplex |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 8 mm |
| Illumination Color: | None |
| Color: | Black |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Fixed |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Dovetail |
Features of CenterPoint 4x32mm Rifle Scope
- OBJECTIVE 32 mm
- TUBE SIZE 1 inch
- MOUNTING RAIL Dovetail
- MOUNT Rings
- WINDAGE 80
- TURRET ADJUSTMENTS Finger
- TURRET CAPS Yes
- TURRET CLICKS 1
- RETICLE TYPE Duplex
- BATTERY INCLUDED Yes
- LENS COATING Multi-Coated
- LENS COVERS Bikini
- NITROGEN PURGED Yes
Package Contents:
- CenterPoint 4x32mm Rifle Scope
CenterPoint 4x32mm Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- CenterPoint 4x32mm Rifle Scope, Obj FOV 1in Tube Dia, Black, Duplex Reticle, CP4032 , MPN: CP4032 , UPC: 843382000370 , Code: 387-RS-CP4032