Tap Tap to Zoom
- Color:
- Orange
- Caliber:
- .177 Pellet
- Additional Features:
- No, Penetrators 150 Ct (Lead Free).177
Code: ART-P1-95423-LF1754
MPN: LF1754
UPC: 028478137226
Product Info for Crosman Lead-free Powershot
As a alternative to traditional lead pellets,use Powershot ammo. The outstanding ballistic properties enhance long range shooting for hunter, target and recreational shooters. Thees belted pointed pellets hold their shape on impact for better penetration. 0617-0435: Gold Flight Penetrators, increased stability for long range shooting. 125 Count. 0617-0436:Fast Flight Penetrators. For Maximum penetration and superior velocity. 150 Count. 0617-0437: .22 Red Flight Penetrators for superior penetration. 100 Count.![]()
Specifications for Crosman Lead-free Powershot:
| Manufacturer: | Crosman |
| Color: | Orange |
| Caliber: | .177 Pellet |
| Bullet Type: | Pellet / Air Gun |
| Weight: | 0.2 oz |
| Additional Features: | Penetrators 150 Ct (Lead Free).177, No |
| Height: | 1.25 in |
| Length: | 5 in |
| Width: | 4.8 in |
Package Contents:
- Crosman Lead-free Powershot
Crosman Lead-free Powershot Orderable Models
List of Orderable Models
- Crosman Lead-free Powershot , MPN: LF1754 , UPC: 028478137226 , Code: ART-P1-95423-LF1754