Tap Tap to Zoom
Leupold VX-3 3.5-10x50 Millimeter Rifle Scope Personalized by Leupold Custom Shop is not available yet, but it is coming to our store soon! If you are looking for something you can receive sooner, please consider the replacements selected by our product experts below
The following spec is for a standard model of Leupold VX-3 3.5-10x50 Millimeter Rifle Scope. Please note that if you select one of the custom rifle scope options, the standard specs for the Rifle Scope might change according to your selection.![]()
The Leupold VX-3 3.5-10x50mm Rifle Scope is the perfect Rifle Scope for hunting whitetail from a treestand, or stalking sheep in rugged terrain. The Leupold Rifle Scope is loaded with optical technology such as an Xtended Twilight Lens System, DiamondCoat 2 lens coating, blackened lens edges, second generation waterproofing, twin bias spring erector system, and cryogenically treated adjustments along with Leupold Custom's Full Lifetime Guarantee.
Available Options for Leupold VX-3 3.5-10x50 Millimeter Rifle Scope:
* CDS features the Custom Dial System, the first and only truly custom bullet-drop-compensation dial system in a compact, scabbard-friendly package. All the precision and repeatability of a competition target adjustment with the reduced bulk and easy handling of a field adjustment. Custom-tailored long range shooting solutions for the demanding hunter have never been easier.
| Length: | 12.3 in |
| Tube Length: | 5.1 in |
| Eyepiece Length: | 3.1 in |
| Objective Length: | 3.9 in |
| Objective Diameter: | 2.3 in |
| Eyepiece Diameter: | 1.6 in |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Actual Magnification: | 9.5 (3.3) |
| FOV@100yds (ft): | 11.0 (29.8) |
| FOV@100m (m): | 3.7 (9.9) |
| Eye Relief (in): | 3.6 (4.5) |
| Eye Relief (mm): | 91 (114) |
| Objective Clear Aperture: | 2.0 in / 50 mm |
| Weight: | 14.7 oz / 417 g |
| Elevation and Windage Adj. Range (MOA): | 57 |