Tap Tap to Zoom
Leupold VX-3 6.5-20x50mm Long Range Target Rifle Scope Personalized by Leupold Custom Shop is not available yet, but it is coming to our store soon! If you are looking for something you can receive sooner, please consider the replacements selected by our product experts below
The Leupold VX-3 6.5-20x50mm Long Range Target Rifle Scope has been pushed to the limit as far as designing a Rifle Scope for the hunter. Whether you are hunting whitetail from a treestand, or stalking sheep in rugged terrain, this Leupold VX-3 6.5-20x50mm Long Range Target Scope provides low-light performance, accuracy, ruggedness, and is waterproof. Leupold also includes a Full Lifetime Guarantee.![]()
Available Options for Leupold VX-3 6.5-20x50 Millimeter Rifle Scope
The superb VX-3, FX-III, and VX-L Leupold rifle scopes have been upgraded! The Rifle Scopes will now be known as the VX-3, FX-3, and VX-3L rifle scope models. They now have Leupold Xtended Twilight lens system and DiamondCoat 2 exterior coatings, as well as a new dual erector spring system and cryogenically treated adjustments for even longer life in the most demanding conditions.
| Length:Â | 14.4 in |
| Tube Length:Â | 6.5 in |
| Eyepiece Length:Â | 3.2 in |
| Objective Length:Â | 4.8 in |
| Objective Diameter:Â | 2.3 in |
| Eye Piece Diameter:Â | 1.6 in |
| Tube Diameter:Â | 30 mm |
| Actual Magnification:Â | 19.2 |
| Field of View at 100 yds(ft):Â | 5.5 ft |
| Field of View at 100 m(m):Â | 1.8 m |
| Eye Relief(in):Â | 3.7 in |
| Eye Relief(mm):Â | 94 mm |
| Objective Clear Aperture:Â | 2.0 in/50 mm |
| Weight:Â | 24.0 oz/578 g |
| Elevation Adj. Range(MOA):Â | 94 |
| Windage Adj. Range(MOA):Â | 94 |
Package Content