Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 150 lumens
- Bulb Type:
- Cree XTE 5W LED
- Quantity:
- 1
Code: 7N-FL-GSM258-CYC-TF150
MPN: CYC-TF150
UPC: 888151022429
Product Info for Cyclops 150 Lumen Tactical Flashlights
Twist the base of this Cyclops 150 Lumen Tactical Flashlights to change from a focused beam to a wide-angle beam. Cyclops made the rugged body of these Flashlights out of anodized aluminum alloy for extra strength. This Cyclops 150 Lumen Tactical LED Flashlights is made of Cree XML LED technology for top-quality performance and power. A rear tactical switch allows you to easily control the beam of your flash light, allowing you to easily project its light up to 80 meters in the distance. These flashlights are also built to resist water, as they are rated IPX4-rated. Power comes from 1 AA battery (included). For a reliable and potent lighting source that will always be by your side, give your self the Cyclops 150 Lumen Tactical LED Flashlight w/ 3 Hours of Runtime.![]()
Specifications for Cyclops 150 Lumen Tactical Flashlights:
| Manufacturer: | Cyclops |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 150 lumens |
| Bulb Type: | Cree XTE 5W LED |
| Beam Distance: | 80 m |
| Weight: | 1.58 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Quantity: | 1 |
Features of Cyclops 150 Lumen Tactical Flashlights
- Cree XTE 5W LED
- Light output: 150 Lumens
- Anodized aluminum alloy
- Rear tactical switch
- Spot to Flood
- IPX4
- Beam distance: 80 meters
- Burn time: 3 Hours
- Light output: 100 Lumens
- Weight: 1.58 OZ
Package Contents:
- Cyclops 150 Lumen Tactical Flashlights
- Powered by 1 AA batteries included
Cyclops 150 Lumen Tactical Flashlights Orderable Models
List of Orderable Models
- Cyclops 150 Lumen Tactical Flashlight, Black, CYC-TF150 , MPN: CYC-TF150 , UPC: 888151022429 , Code: 7N-FL-GSM258-CYC-TF150