Tap Tap to Zoom
14% OFF Firearm Parts + 2% Bucks in the App
- Color:
- Silver
- Finish:
- Polished
- Fabric/Material:
- Stainless Steel
- Barrel Length:
- 4.22 in
- Barrel Twist Rate:
- 1-16
- Flutes:
- No
- Caliber:
- 9mm Luger
- Barrel Material:
- Stainless Steel
- Gun Make:
- CZ
- Gun Model:
- CZ 75 Compact
- Weight:
- 4.8 oz
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- 0.5 in
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
Code: 6R8-PTB-CZNP14-30143
MPN: 30143
Product Info for CZ Custom CZ 75 Compact 9mm Luger Threaded Pistol Barrel
If you're browsing for a fantastic bargain on the CZ Custom CZ 75 Compact 9mm Luger Threaded Pistol Barrel, then you have found yourself in the right location..![]()
These Pistol Barrels from the expert product experts at CZ Custom are designed using long lasting and reliable resources, in order to provide you with a product which is going to be powerful for quite some time. Designed utilizing some of the best available substances and construction, these unique Pistol Barrels through the product specialists at CZ Custom will last you an exceptionally long time.
CZ Custom has been making superior quality products for a number of years, and the CZ Custom CZ 75 Compact 9mm Luger Threaded Pistol Barrel is their approach to showing you just how much they are concerned.
Right here at OpticsPlanet, we ensure that it is our obligation to get the best solution for your needs, and exhibiting the CZ Custom CZ 75 Compact 9mm Luger Threaded Pistol Barrel is something that we're happy to offer.
Specifications for CZ Custom CZ 75 Compact 9mm Luger Threaded Pistol Barrel:
| Manufacturer: | CZ Custom |
| Color: | Silver |
| Finish: | Polished |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Barrel Length: | 4.22 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 |
| Flutes: | No |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Material: | Stainless Steel |
| Gun Make: | CZ |
| Gun Model: | CZ 75 Compact |
| Weight: | 4.8 oz |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | 0.5 in |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
Features of CZ Custom CZ 75 Compact 9mm Luger Threaded Pistol Barrel
- Fitting may be required
- Gunsmith installation recommended on barrels
- Thread protector not included
Package Contents:
- CZ Custom CZ 75 Compact 9mm Luger Threaded Pistol Barrel
CZ Custom CZ 75 Compact 9mm Luger Threaded Pistol Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- CZ Custom CZ 75 Compact 9mm Luger Threaded Pistol Barrel, 4.22 in, 1-16, Polished, Silver, 30143 , MPN: 30143 , Code: 6R8-PTB-CZNP14-30143