Tap Tap to Zoom
New Product
- Color:
- Silver
- Finish:
- Polished
- Fabric/Material:
- Stainless Steel
- Barrel Length:
- 5.2 in
- Barrel Twist Rate:
- 1-16
- Flutes:
- No
- Caliber:
- 9mm Luger
- Barrel Material:
- Stainless Steel
- Gun Make:
- CZ
- Gun Model:
- CZ Shadow 2
- Weight:
- 5 oz
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- 0.55 in
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
Code: 6R8-PTB-CZNP09-30179
MPN: 30179
Product Info for CZ Custom CZ Shadow 2 9mm Luger Threaded Pistol Barrel
The CZ Custom CZ Shadow 2 9mm Luger Threaded Pistol Barrel was created in order to function as the ideal product for any person needing an outstanding choice..![]()
These Pistol Barrels through the skilled product experts at CZ Custom are fashioned using long lasting and dependable components, in order to provide you with a product that is going to be effective for quite some time. Manufactured using some of the best available materials and construction, these particular Pistol Barrels through the product specialists at CZ Custom will last you an unbelievably long time.
CZ Custom has been making superior quality merchandise for a number of years, and the CZ Custom CZ Shadow 2 9mm Luger Threaded Pistol Barrel is their very own manner of showing you how much they care.
At OpticsPlanet, we make it our obligation to obtain the perfect product for all your requirements, and presenting the CZ Custom CZ Shadow 2 9mm Luger Threaded Pistol Barrel is a thing that we are pleased to offer.
Specifications for CZ Custom CZ Shadow 2 9mm Luger Threaded Pistol Barrel:
| Manufacturer: | CZ Custom |
| Color: | Silver |
| Finish: | Polished |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Barrel Length: | 5.2 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 |
| Flutes: | No |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Material: | Stainless Steel |
| Gun Make: | CZ |
| Gun Model: | CZ Shadow 2 |
| Weight: | 5 oz |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | 0.55 in |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
Features of CZ Custom CZ Shadow 2 9mm Luger Threaded Pistol Barrel
- Fitting may be required
- Gunsmith installation recommended on barrels
- Thread protector not included
Package Contents:
- CZ Custom CZ Shadow 2 9mm Luger Threaded Pistol Barrel
CZ Custom CZ Shadow 2 9mm Luger Threaded Pistol Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- CZ Custom CZ Shadow 2 9mm Luger Threaded Pistol Barrel, 5.2 in, 1-16, Polished, Silver, 30179 , MPN: 30179 , Code: 6R8-PTB-CZNP09-30179