Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for CZ-USA 612 3 in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
The CZ-USA 612 3 in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel was developed in order to be the ideal product for anybody in need of an exceptional option..![]()
These Shop by Firearm Model through the expert product professionals at CZ-USA are made using heavy duty and dependable resources, as a way to supply you with a product which will be powerful for a long time. Manufactured using some of the very best available components and construction, these Shop by Firearm Model from the product specialists at CZ-USA can last you an incredibly lengthy time.
CZ-USA has been generating superior quality products for a very long time, and the CZ-USA 612 3 in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel is their approach to showing you just how much they care.
Here at OpticsPlanet, we ensure that it is our obligation to obtain the best product for all your needs, and exhibiting the CZ-USA 612 3 in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel is one thing that we are delighted to offer.
Specifications for CZ-USA 612 3 in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | CZ-USA |
| Finish: | Blued |
| Gun Make: | CZ |
| Gun Model: | CZ 612 |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Pump Action |
| Safety Type: | Crossbolt |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Modified |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Magazine Capacity: | 4 Round |
| Sight Configuration: | Bead |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 6.2 lb |
| Height: | 2.8 in |
| Width: | 8 in |
| Length: | 44.5 in |
| Overall Length: | 46 in |
| Stock Color: | Matte Black |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Right |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 4 Rounds 3 in |
Package Contents:
- CZ-USA 612 Field 3in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 28in Barrel
Related Products to CZ-USA 612 3 in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
CZ-USA 612 3 in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CZ-USA 612 Field 3in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel, Walnut Matte Black Stock, Black, 6540 , MPN: 6540 , UPC: 806703065403 , Code: CZ7-FS2-ZN1709-6540







































