Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for CZ-USA 620 Field Select 3 in Field Pump Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel
Intended to be a great product for pretty much any individual, we're certain you are going to enjoy the CZ-USA 620 Field Select 3 in Field Pump Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel.![]()
These Shop by Firearm Model through the skilled product specialists at CZ-USA are made working with heavy duty and dependable components, in order to provide you with product that will be powerful for a long time. Designed utilizing some of the very best available substances and construction, these special Shop by Firearm Model from the product experts at CZ-USA can last you an incredibly long time.
CZ-USA has been developing high quality products for a very long time, and the CZ-USA 620 Field Select 3 in Field Pump Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel is their particular way of showing you how much they are concerned.
Right here at OpticsPlanet, we make it our responsibility to get the perfect product for your requirements, and presenting the CZ-USA 620 Field Select 3 in Field Pump Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel is one thing that we are delighted to offer.
Specifications for CZ-USA 620 Field Select 3 in Field Pump Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | CZ-USA |
| Finish: | Blued |
| Gun Make: | CZ |
| Gun Model: | CZ 620 |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Pump Action |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Cylinder/Full/Improved Cylinder/Improved Modified/Modified |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 5.8 lb |
| Overall Length: | 49 in |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Right |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 4 Rounds 3 in |
Package Contents:
- CZ-USA 620 Field Select 3in Field Pump Shotgun, 20 Gauge, 28in Barrel
Related Products to CZ-USA 620 Field Select 3 in Field Pump Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel
CZ-USA 620 Field Select 3 in Field Pump Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CZ-USA 620 Field Select 3in Field Pump Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel, Walnut Stock, Blued, 6574 , MPN: 6574 , UPC: 806703065748 , Code: CZ7-FS2-ZN1712-6574







































