Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for CZ-USA 712 G3 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
Manufactured to be described as a great product for nearly any person, we're certain you will enjoy the CZ-USA 712 G3 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel.![]()
Established by using some of the most strong and dependable resources around, these Shop by Firearm Model through CZ-USA can provide something that gives you many years of stability.
CZ-USA has been generating top quality products for a number of years, and the CZ-USA 712 G3 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel is their very own way of showing you just how much they care.
At OpticsPlanet, we ensure that it is our responsibility to obtain the best solution for your specifications, and presenting the CZ-USA 712 G3 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel is something that we're happy to offer.
Specifications for CZ-USA 712 G3 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | CZ-USA |
| Finish: | Black Chrome |
| Gun Make: | CZ |
| Gun Model: | CZ 712 |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Safety Type: | Crossbolt |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Cylinder/Full/Improved Cylinder/Improved Modified/Modified |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 7.3 lb |
| Overall Length: | 49 in |
| Stock Color: | Matte Black |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Right |
Package Contents:
- CZ-USA 712 G3 3in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28in Barrel
Related Products to CZ-USA 712 G3 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
CZ-USA 712 G3 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CZ-USA 712 G3 3in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel, Walnut Matte Black Stock, Black, 6167 , MPN: 6167 , UPC: 806703061672 , Code: CZ7-FS1-ZN1715-6167









































