Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for CZ-USA 720 G3 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 20 Gauge, 26 inch Barrel
If you're looking around for an amazing deal on the CZ-USA 720 G3 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 20 Gauge, 26 inch Barrel, then you have come to the absolute right place..![]()
These Shop by Firearm Model from the skilled product specialists at CZ-USA are designed by using dependable and dependable components, in order to provide you with product that will be powerful for countless years. Manufactured utilizing some of the best accessible components and construction, these Shop by Firearm Model from the product experts at CZ-USA will last you an incredibly long time.
CZ-USA has been developing high quality products for a number of years, and the CZ-USA 720 G3 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 20 Gauge, 26 inch Barrel is their very own means of demonstrating exactly how much they are concerned.
Right here at OpticsPlanet, we ensure that it is our responsibility to receive the best solution for your preferences, and featuring the CZ-USA 720 G3 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 20 Gauge, 26 inch Barrel is a thing that we're delighted to offer.
Specifications for CZ-USA 720 G3 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 20 Gauge, 26 inch Barrel:
| Manufacturer: | CZ-USA |
| Gun Make: | CZ |
| Gun Model: | CZ 720 |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 20 |
| Barrel Length: | 26 in |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Cylinder/Full/Improved Cylinder/Improved Modified/Modified |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 6.3 lb |
| Overall Length: | 47 in |
| Stock Color: | Matte Black |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Right |
Package Contents:
- CZ-USA 720 G3 3in Field Semi-Auto Shotgun, 20 Gauge, 26in Barrel
Related Products to CZ-USA 720 G3 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 20 Gauge, 26 inch Barrel
CZ-USA 720 G3 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 20 Gauge, 26 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CZ-USA 720 G3 3in Field Semi-Auto Shotgun, 20 Gauge, 26 inch Barrel, Walnut Matte Black Stock, Black, 6172 , MPN: 6172 , UPC: 806703061726 , Code: CZ7-FS1-ZN1717-6172







































