Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for CZ-USA Bobwhite G2 3 in English Straight SxS Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel
An updated version of our traditionally-styled Bobwhite, the CZ BOBWHITE G2 model features a CNCed receiver and modern internals that slim the action, while increasing service life and reliability. With double triggers and a straight, English-style grip, quick choke decisions can be made on the fly.![]()
Finished in hardy black chrome, the CZ BOBWHITE G2 will resist rust much better than a blued gun. Its 28" barrels are threaded for choke tubes and it ships with five flush chokes - from Cylinder to Full.
Specifications for CZ-USA Bobwhite G2 3 in English Straight SxS Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | CZ-USA |
| Gun Make: | CZ |
| Gun Model: | CZ Bobwhite |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 20 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Break Action |
| Trigger Type: | Double |
| Choke Type: | Cylinder/Full/Improved Cylinder/Improved Modified/Modified |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 6 lb |
| Overall Length: | 45.75 in |
| Finish: | Black Chrome |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 3 in |
Package Contents:
- CZ-USA Bobwhite G2 3in English Straight SxS Shotgun, 20 Gauge, 28in Barrel
Related Products to CZ-USA Bobwhite G2 3 in English Straight SxS Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel
CZ-USA Bobwhite G2 3 in English Straight SxS Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CZ-USA Bobwhite G2 3in English Straight SxS Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel, Turkish Walnut Stock, Chrome Black, 6391 , MPN: 6391 , UPC: 806703063911 , Code: CZ7-FS3-ZN1727-6391







































