Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for CZ-USA Redhead Break Open Shotgun, 20 Gauge, 24 in barrel
CZ-USA 06469 Redhead Premier Reduced Length 20 Gauge Compact 3" 2rd 24" Gloss Black Chrome Barrel, Silver Satin Chrome Metal Finish, Turkish Walnut Stock Includes 5 Chokes![]()
Specifications for CZ-USA Redhead Break Open Shotgun, 20 Gauge, 24 in barrel:
| Manufacturer: | CZ-USA |
| Gun Model: | CZ Redhead |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 20 |
| Barrel Length: | 24 in |
| Action Type: | Break Action |
| Safety Type: | Tang Safety |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Cylinder/Full/Improved Cylinder/Improved Modified/Modified |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Magazine Capacity: | 2 Round |
| Sight Configuration: | Bead |
| Weight: | 6 lb |
| Height: | 3.5 in |
| Width: | 11.3 in |
| Length: | 32.8 in |
| Hand: | Right |
Package Contents:
- CZ-USA Redhead Break Open Shotgun, 20 Gauge, 24 in barrel
CZ-USA Redhead Break Open Shotgun, 20 Gauge, 24 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CZ-USA Redhead Break Open Shotgun, 20 Gauge, 24 in barrel, Single Selective Trigger, Top Tang Safety, 2 Round, 06469-FRRMPG , MPN: 6469 , UPC: 806703064697 , Code: CZ7-FS3-SHTGN433-06469-FRRMPG







































