Tap Tap to Zoom
- Hand:
- Ambidextrous
- Gear Ratio:
- 5.7:1
- Bearing Count:
- 6+1
- Color:
- Black
Code: DAI-F4-BG5000-BG5000
MPN: BG5000
UPC: 043178927748
Product Info for Daiwa BG 5000 Spinning Reel
The Daiwa BG Spin Reel is a powerful and rugged fishing reel that is perfect for casting leadcore, fiberglass and braided fishing lines. The BG 5000 Fishing Reel by Daiwa will allow you to connect with the next big fish. These Fishing Reels by Daiwa are packed with amazing features like an oversized Digigear gear system that increases gear-tooth contact points for a smoother and extended gear life, Hardbodyz aluminum body and side plate, and a waterproof carbon ATD drag system. The Daiwa BG Spin Reel w/ 6 + 1 Bearing System is built with a durable aluminum front housing, Hardbodyz aluminum spool and side plate, and a reliable carbon drag system. The 6 bearing system on the Daiwa BG Spin Reel w/ 6 + 1 Bearing System is sure to be smooth and drag your line into the sunset.![]()
Specifications for Daiwa BG 5000 Spinning Reel:
| Manufacturer: | Daiwa |
| Reel Type: | Spinning |
| Water Type: | Freshwater |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gear Ratio: | 5.7:1 |
| Bearing Count: | 6+1 |
| Max Drag: | 22 lbs |
| Recovery: | 47.4 in per turn |
| Mono Capacity: | 14lbs/470yds, 17lbs/380yds, 20lbs/280yds |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Carbon, Aluminum |
| Weight: | 22.6 oz |
Features of Daiwa BG Spin 6 + 1, 5.7 : 1 BG5000:
- 6 + 1 Bearing system
- Over-sized Digigear increases gear-tooth contact points which provides smoother and extended gear life
- Hardbodyz aluminum body and side plate
- 280yds/20# mono - 260yds/30# braid
- Dynamic cut aluminum ABS spool with Air Rotor
- Waterproof carbon ATD drag system
- Machined aluminum screw in handle
Package Contents:
- Daiwa BG 5000 Spinning Reel
Daiwa BG 5000 Spinning Reel Orderable Models
List of Orderable Models
- Daiwa BG 5000 Spinning Reel, 5.7-1, 6+1, BG5000 , MPN: BG5000 , UPC: 043178927748 , Code: DAI-F4-BG5000-BG5000