1 of 4 images
Damascus Blue Lake Ripple Hunter
2 of 4 images
Damascus Blue Lake Ripple Hunter
3 of 4 images
Damascus Blue Lake Ripple Hunter
4 of 4 images
Damascus Blue Lake Ripple Hunter
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 4 in
- Overall Length:
- 8 in
- Blade Material:
- Damascus Steel
- Handle Color:
- Blue Sculpted Pakkawood
- Color:
- Blue
Code: 14P-KN1-DM1302BL-DM-1302BL
MPN: DM-1302BL
UPC: 801608013023
List: $59.95Save 17%
$49.99
Product Info for Damascus Lake Ripple Hunter 4.00 in Damascus Steel Fixed Blade Knife
8" (20.32cm) overall. 4" (10.16cm) Damascus steel blade. Blue sculpted pakkawood handle. Full tang. Black resin bolster. Brown leather belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Damascus Lake Ripple Hunter 4.00 in Damascus Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Damascus |
| Blade Length: | 4 in |
| Overall Length: | 8 in |
| Blade Material: | Damascus Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Blue Sculpted Pakkawood |
| Weight: | 0.72 lb |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Blue |
| Length: | 20.32 cm |
Package Contents:
- Damascus Blue Lake Ripple Hunter
Damascus Lake Ripple Hunter 4.00 in Damascus Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Damascus Lake Ripple Hunter 4.00 in Fixed Blade Knife, Blue sculpted pakkawood, DM1302BL , MPN: DM-1302BL , UPC: 801608013023 , Code: 14P-KN1-DM1302BL-DM-1302BL
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare