1 of 3 images
Damascus Fixed Blade Buffalo/Camel
2 of 3 images
Damascus Fixed Blade Buffalo/Camel
3 of 3 images
Damascus Fixed Blade Buffalo/Camel
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 4.5 in
- Overall Length:
- 7.5 in
- Blade Material:
- Damascus Steel
- Handle Color:
- Buffalo Horn And Camel Bone
Code: 14P-KN1-DM1293BO-DM-1293BO
MPN: DM-1293BO
UPC: 801608012934
List: $49.99Save $2.00
$47.99
Product Info for Damascus Buffalo/Camel 4.50 in Damascus Steel Fixed Blade Knife
7.5" (19.05cm) overall. 4.5" (11.43cm) Damascus steel blade. Full tang. Buffalo horn and camel bone handle. Brown leather belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Damascus Buffalo/Camel 4.50 in Damascus Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Damascus |
| Blade Length: | 4.5 in |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Blade Material: | Damascus Steel |
| Handle Color: | Buffalo Horn And Camel Bone |
| Weight: | 0.5 lb |
| Quantity: | 1 |
| Length: | 19.05 cm |
Package Contents:
- Damascus Fixed Blade Buffalo/Camel
Damascus Buffalo/Camel 4.50 in Damascus Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Damascus Buffalo/Camel 4.50 in Fixed Blade Knife, Buffalo horn and camel bone, DM1293BO , MPN: DM-1293BO , UPC: 801608012934 , Code: 14P-KN1-DM1293BO-DM-1293BO
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare