1 of 4 images
Damascus Forest Breeze Fixed Blade
2 of 4 images
Damascus Forest Breeze Fixed Blade
3 of 4 images
Damascus Forest Breeze Fixed Blade
4 of 4 images
Damascus Forest Breeze Fixed Blade
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 4 in
- Overall Length:
- 8 in
- Blade Material:
- Damascus Steel
- Handle Color:
- Green Sculpted Pakkawood
- Color:
- Green
Code: 14P-KN1-DM1302GN-DM-1302GN
MPN: DM-1302GN
UPC: 801608113020
List: $59.95Save $1.96
$57.99
Product Info for Damascus Forest Breeze 4.00 in Damascus Steel Fixed Blade Knife
8" (20.32cm) overall. 4" (10.16cm) Damascus steel blade. Green sculpted pakkawood handle. Full tang. Brown leather belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Damascus Forest Breeze 4.00 in Damascus Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Damascus |
| Blade Length: | 4 in |
| Overall Length: | 8 in |
| Blade Material: | Damascus Steel |
| Handle Color: | Green Sculpted Pakkawood |
| Weight: | 0.7 lb |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Green |
| Length: | 20.32 cm |
Package Contents:
- Damascus Forest Breeze Fixed Blade
Damascus Forest Breeze 4.00 in Damascus Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Damascus Forest Breeze 4.00 in Fixed Blade Knife, Green sculpted pakkawood, DM1302GN , MPN: DM-1302GN , UPC: 801608113020 , Code: 14P-KN1-DM1302GN-DM-1302GN
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare