1 of 4 images
Damascus Grooved Fixed Blade
2 of 4 images
Damascus Grooved Fixed Blade
3 of 4 images
Damascus Grooved Fixed Blade
4 of 4 images
Damascus Grooved Fixed Blade
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 4 in
- Overall Length:
- 8 in
- Blade Material:
- Damascus Steel
- Handle Color:
- Black Sculpted Wood
- Additional Features:
- Lanyard Hole.
- Color:
- Black
Code: 14P-KN1-DM1360-DM-1360
MPN: DM-1360
UPC: 801608313604
$49.99
Product Info for Damascus Grooved 4.00 in Damascus Steel Fixed Blade Knife
8" (20.32cm) overall. 4" (10.16cm) Damascus steel blade. Black sculpted wood handle. Full tang. Lanyard hole. Brown leather belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Damascus Grooved 4.00 in Damascus Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Damascus |
| Blade Length: | 4 in |
| Overall Length: | 8 in |
| Blade Material: | Damascus Steel |
| Handle Color: | Black Sculpted Wood |
| Weight: | 0.6 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole. |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
| Length: | 20.32 cm |
Package Contents:
- Damascus Grooved Fixed Blade
Damascus Grooved 4.00 in Damascus Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Damascus Grooved 4.00 in Fixed Blade Knife, Black sculpted wood, DM1360 , MPN: DM-1360 , UPC: 801608313604 , Code: 14P-KN1-DM1360-DM-1360
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare