1 of 1 images
Damascus Hunter Stag/Horn
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 3.75 in
- Overall Length:
- 8 in
- Blade Material:
- Damascus Steel
- Handle Color:
- Stag Bone And Buffalo Horn
Code: 14P-KN1-DM1294SG-DM-1294SG
MPN: DM-1294SG
UPC: 801608112948
List: $59.95Save $1.96
$57.99
Product Info for Damascus Hunter Stag/Horn 3.75 in Damascus Steel Fixed Blade Knife
8" (20.32cm) overall. 3.75" (9.53cm) Damascus steel blade. Full tang. Stag bone and buffalo horn handle. Brown leather belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Damascus Hunter Stag/Horn 3.75 in Damascus Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Damascus |
| Blade Length: | 3.75 in |
| Overall Length: | 8 in |
| Blade Material: | Damascus Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Stag Bone And Buffalo Horn |
| Weight: | 0.68 lb |
| Quantity: | 1 |
| Length: | 20.32 cm |
Package Contents:
- Damascus Hunter Stag/Horn
Damascus Hunter Stag/Horn 3.75 in Damascus Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Damascus Hunter Stag/Horn 3.75 in Fixed Blade Knife, Stag bone and buffalo horn, DM1294SG , MPN: DM-1294SG , UPC: 801608112948 , Code: 14P-KN1-DM1294SG-DM-1294SG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare